Toshkent shahrining Uchtepa tumanida qarzdor ota 2,4 mlrd so‘m miqdoridagi aliment pullarini oldindan to‘lab berdi.
MIB axborot xizmatining xabar berishicha, sudning buyrug‘iga asosan qarzdor Sh.J. dan undiruvchi Sh.D. foydasiga voyaga yetmagan 4 nafar farzandi ta’minoti uchun ½ qismi miqdorida aliment undirish haqidagi ijro hujjati Byuroning Uchtepa tuman bo‘limiga kelib tushgan bo‘lib, Qonunining 23-moddasiga asosan ijro ishi yuritishni qo‘zg‘atish to‘g‘risida qaror qabul qilingan.
Shuningdek, qarzdorning nomiga rasmiylashtirilgan mol-mulklarni aniqlash maqsadida vakolatli organlarga so‘rovnomalar yuborilgan hamda olingan javob xatlarga ko‘ra, qarzdorning nomiga rasmiylashtirilgan mol-mulklari aniqlanmagan.
O‘tkazilgan ijro harakatlar davomida, qarzdor Sh.J. voyaga yetmagan 4 nafar farzandi ta’minoti uchun to ular voyaga yetguniga qadar oldindan aliment miqdorini hisoblab berishni so‘rab ariza bilan murojaat qilgan.
Shunga ko‘ra, aliment miqdori qarzdorning ish haqi va boshqa daromadlarining 50 foizi miqdorida 2025-yil 1-avgustdan 2041-yil 1-aprelga qadar (16 yillik) hisoblanganda, jami 2 mlrd 442 mln 482 ming 580 so‘m etib hisob-kitob qilingan.
Olib borilgan ijro harakatlar davomida, qarzdor Sh.J. tomonidan yuqorida ko‘rsatilgan summa miqdoridagi aliment puli uy ko‘rinishida undiruvchi Sh.D.ga to‘lab berildi hamda undiruvchining roziligiga asosan ijro hujjati amalda tamomlandi.

В Учтепинском районе города Ташкента должник-отец заранее выплатил алименты в размере 2,4 млрд сумов.
По сообщению пресс-службы БПИ, на основании судебного приказа в Учтепинский районный отдел Бюро поступил исполнительный документ о взыскании с должника Ш.Ж. в пользу взыскателя Ш.Д. алиментов в размере ½ части на содержание четырёх несовершеннолетних детей. В соответствии со статьёй 23 Закона было вынесено постановление о возбуждении исполнительного производства.
Кроме того, с целью выявления имущества, зарегистрированного на имя должника, были направлены запросы в уполномоченные органы. Согласно полученным ответам, зарегистрированного имущества за должником не числилось.
В ходе исполнительных действий должник Ш.Ж. обратился с заявлением с просьбой рассчитать сумму алиментов на содержание четырёх несовершеннолетних детей до их совершеннолетия и выплатить её авансом.
Согласно расчётам, исходя из 50 % заработной платы и иных доходов должника, размер алиментов за период с 1 августа 2025 года по 1 апреля 2041 года (16 лет) составил 2 млрд 442 млн 482 тыс. 580 сумов.
В результате проведённых исполнительных действий должник Ш.Ж. выплатил указанную сумму алиментов в виде жилого дома взыскателю Ш.Д. и на основании его согласия исполнительное производство было фактически завершено.