Kuni kecha to‘rt nafar hamyurtimiz koronavirusdan to‘liq halos bo‘lib, kasalxonadan chiqishdi. Undan avval esa yana 8 kishi Virusologiya ilmiy-teshirish instituti klinikasi jamoasi tomonidan sog‘lom turmush sari kuzatib qo‘yilgan edi.
Xabar.uz tahririyati mana shu hamyurtlarimizdan biri bilan suhbatda bo‘ldi. Daxlsizlik nuqtai-nazaridan hamsuhbatimizning ismi-sharifini keltirmaslikka qaror qildik.
«Mening hayotim endi roppa-rosa ikkiga bo‘linadi — koronavirusga qadar bo‘lgani va undan keyingisi. Bu kasallik hammasini o‘zgartirib yubordi — hayotga qarashlarim, niyatlarim, intilishlarim. Alloh menga ikkinchi imkoniyatni taqdim etdi.
Koronavirus haqida dekabr oyida internet saytlardan o‘qib bilgandim. O‘shanda bu kasallik O‘zbekistonga kirib kelishi va menga yo‘liqishini tasavvur ham qila olmagandim. Hammasi bir pasda o‘zgarib ketdi.
Kasallik menga xorijdan kelgan tanishim bilan muloqot natijasida yuqdi. Koronavirusga chalinganimni esa karantinda izolyasiya qilinganimdan so‘ng, shifokorlar nazorati ostida bildim. Xorijdan kelgan tanishimda kasallik aniqlangani hamono u bilan muloqotda bo‘lgan hammani karantinga olib bo‘lishgan edi. Men ham hamma qatori izolyasiyaga olindim.
Kasallik avvalo isitma orqali o‘zini bildirdi. Issig‘im chiqishi bilan darhol shifokorlarga aytdim va mendan analiz olishdi. O‘sha kunning o‘zida meni Virusologiya ilmiy-teshirish instituti klinikasiga yotqizishdi.
Ikkinchi kuni kasallik alomatlari asta-sekin ko‘paya boshladi. Isitma borgan sari ko‘tarildi. Dori ichganimdan keyin bir-ikki soatga tushardiyu, yana qayta ko‘tarilib ketardi. Ikki marta qayt qildim va yo‘tal ham kuchaydi.
Uchinchi kuni isitma juda kuchaydi, 39-40 darajagacha ko‘tarildi. Meni reanimatsiyaga olishdi. Shundan keyin eng og‘iri boshlandi. tushkunlikka tushib qoldim, hech kimga gapirgim ham kelmasdi, eshitgim ham. Butun badanim qaqshab og‘ridi, isitmada yonib ketayotgandek edim. Bunaqa vaqtda hech narsa ko‘ngilga sig‘may qolarkan.
Ammo baxtimga shifokorlarim tushkunlikka tushishmadi. Ularga mingdan-ming rahmat. Meni qo‘l siltab qo‘yayozgan hayotga ular qaytarishdi. Reanimatsiyada o‘tgan ikki kun men uchun haqiqiy sinov bo‘ldi. O‘tgan-ketganni esladim, avvalgi muammolarim bu kasalim oldida juda kichkina bo‘lib qolgandi.
Beshinchi kun reanimatsiyadan chiqarishdi. O‘sha kuni menga ikkinchi imkoniyat berilganiga ishondim. Isitma 37.2 darajaga qadar ko‘tarilardi holos. Asta-sekin tuzala boshladim.
Oltinchi kuni o‘zimni yana ham yaxshiroq his qildim.
Yettinchi kuni kasallik alomatlari to‘liq yo‘qoldi.
Shundan keyin ham yana besh kun klinikada qoldim. Shifokorlar qayta-qayta analiz olishdi, to‘liq tuzalganimga ishonch hosil qilish uchun bir necha marta chuqurlashtirilgan tekshiruvdan o‘tkazishdi. Shundan keyin javob berishdi. Hozir Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida ikki haftalik kuzatuvda bo‘lib turibmiz.
Tuzalishimga sababchi bo‘lgan barchaga — Hukumatimizga, mas’ullarga va shifokorlarimizga rahmatimni aytib tugata olmayman. Hech kimning boshiga bunaqa dardlarni solmasin...»

Узбекистанец, вылечившийся от коронавируса: «Бог дал мне второй шанс» (интервью)
Накануне 12 пациентов полностью вылечились от коронавируса. Их выписали из научно-исследовательского института вирусологии и проводили в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации.
Корреспондент Xabar.uz побеседовал с одним из соотечественников, вылечившимся от инфекции. С точки зрения неприкосновенности, мы решили не называть имя нашего героя.
«Моя жизнь разделилась на до и после коронавируса. Болезнь изменила все — взгляды на жизнь, желания, цели. Бог дал мне второй шанс.
Про коронавирус я узнал в декабре из интернета. Тогда я еще даже не думал, что вирус дойдет до Узбекистана и я сам окажусь в числе инфицированных. Все изменилось очень быстро.
Я заразился от знакомого, побывавшего за рубежом. О заражении я узнал, когда уже находился в изоляции, под наблюдением врачей. Когда у моего знакомого выявили инфекцию, всех контактировавших с ним поместили на карантин, в том числе и меня.
Болезнь дала о себе знать повышением температуры. Как только у меня поднялась температура, я сообщил об этом врачам и они взяли у меня анализы. В тот же день меня перевели в клинику научно-исследовательского института вирусологии.
Со второго дня симптомов стало больше. Температура поднялась еще выше. После принятия лекарств, становилось лучше на пару часов, но потом она опять поднималась. Меня два раза стошнило, и усилился кашель.
На третий день температура поднялась до 39-40 градусов. Меня перевели в реанимацию. После этого началось самое тяжелое. Я впал в депрессию, не хотел ни с кем разговаривать, никого слушать. Ломало все тело, было чувство будто я горю. В такое время человеку все становится безразлично.
К счастью, врачи не сдавались. Спасибо им, они вернули меня к жизни, к которой у меня уже практически пропал интерес. Два дня в реанимации стали для меня настоящим испытанием. Вспоминал все и всех, прошлые проблемы стали очень маленькими по сравнению с этой болезнью.
На пятый день меня выписали из реанимации. В тот день я поверил в то, что мне дан второй шанс на жизнь. Температура поднималась только до 37,2. Я начал постепенно выздоравливать.
На шестой день я почувствовал себя еще лучше.
К седьмому дню симптомы полностью исчезли.
После выздоровления я оставался в клинике еще пять дней. Врачи часто брали анализы, чтобы удостовериться в моем выздоровлении, несколько раз провели углубленную проверку. Потом меня выписали. Сейчас мы находимся в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре терапии и медицинской реабилитации на двухнедельном наблюдении.
Я безмерно благодарен всем, кто помог мне излечиться — правительству, ответственным лицам и нашим врачам. Не дай бог кому-то такое пережить...»