Oskar mukofotiga tavsiya etilgan o‘zbek filmi nomi ma’lum bo‘ldi
O‘zbekiston Oskar qo‘mitasi tomonidan sayyoramizning nufuzli mukofotining «Eng yaxshi xalqaro badiiy film» nominatsiyasiga O‘zbekiston nomidan «O‘zbekkino» Milliy agentligi buyurtmasiga binoan «Fox music cinema» studiyasi tomonidan suratga olingan Yolqin To‘ychiyevning «Faridaning ikki ming qo‘shig‘i» filmi tanlandi.
25-noyabrgacha kartina film mualliflari tomonidan tegishli tartibda O‘zbekiston Milliy kinokomissiyasiga taqdim etilishi zarur.
«Faridaning ikki ming qo‘shig‘i» filmida o‘tgan asrning boshlarida Turkistonda yuz bergan siyosiy voqealarning shu yurt aholisiga ko‘rsatgan ta’siri bir oila misolida ochib beriladi. Yuz berayotgan voqea-hodisalarga e’tibor bermay, odamlardan narida uch nafar xotini bilan umrguzaronlik qilayotgan Komil to‘rtinchi bor uylanadi. Yangi ayolning oilaga kirib kelishi bilan bog‘liq ba’zi mojarolar va hududdagi siyosiy ahvol xonadonning parokanda bo‘lishiga sabab bo‘ladi.
Ssenariy muallifi va rejissyor Yolqin To‘ychiyev, postanovkachi operator Bahodir Yo‘ldoshev, postanovkachi rassom Bektosh Rajabov, film direktori Shavkat Rizayev.
Rollarda Bahrom Matchonov, Yulduz Rajabova, Elmira Rahimjonova, Marjona O‘ljayeva, Sanobar Haqnazarova, Nodira Xojiquliyeva va boshqalar.
93-Oskar taqdirlash marosimi 2021-yilning 25-aprel kuni Los-Anjeles shahrining mashhur «Dolby» teatrida bo‘lib o‘tadi.

Фильм «Две тысячи песен Фариды» выдвинули на «Оскар» от Узбекистана
Оскаровским комитетом Узбекистана был выбран фильм Ёлкина Туйчиева «Две тысячи песен Фариды», снятый Fox Music Cinema по заказу Национального агентства «Узбеккино» , на престижную премию мира «Оскар» в номинации «Лучший международный художественный фильм» от Узбекистана, сообщили в агентстве.
Авторами фильма до 25 ноября картина должна быть представлена в установленном порядке в Национальную кинокомиссию Узбекистана.
Фильм на примере одной семьи раскрывает о влиянии политических событий в Туркестане начала прошлого века. По сюжету фильма, Камиль, живущий с тремя женами вдали от людей, женится в четвертый раз. Конфликты, связанные с приходом новой женщины в семью и политическая ситуация в этом регионе приводят к тому, что семья разрушается.
Автор сценария и режиссер Ёлкин Туйчиев, оператор-постановщик Баходир Юлдашев, художник-постановщик Бектош Раджабов, директор картины Шавкат Ризаев.
В ролях Бахром Матчонов, Юлдуз Ражабова, Эльмира Рахимжонова, Маржона Улжаева, Санобар Хакназарова, Нодира Хожикулиева и другие.
93-я церемония награждения премии «Оскар», состоится 25 апреля 2021 года в городе Лос-Анджелесе в знаменитом театре «Dolby».
Напомним, Оскаровский комитет Узбекистана создан весной 2019 года по инициативе Национального агентства «Узбеккино», Союза молодежи и Национальной кинокомиссии Узбекистана.