AQShda bolalarga oid jinsiy zo‘ravonlik materiallarini saqlagan o‘zbekistonlik 19 yilga qamaldi
Sud hujjatlariga ko‘ra, Nuriyev 2022-yil 13-yanvar kuni AQShdan Florida shtatining Orlando shahridan O‘zbekistonning Toshkent shahriga jo‘nab ketgan. 2022-yil 20-fevralda u O‘zbekistonning Toshkent shahridan Florida shtatining Orlando shahriga qaytib keladi.
Nuriyev AQShga qaytib kelganidan so‘ng, mamlakat bojxona va chegara qo‘riqlash xizmati agenti uning uyali telefonini tekshiradi va telefondan bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik tasvirlarini topadi.
Tayinlangan sud-tibbiy ekspertiza tekshiruvlari natijasida aniqlanishicha, Nuriyev xorijda bo‘lganida, u internetda o‘zini 12 yoshli bola sifatida ko‘rsatib, voyaga yetmagan qizlarni o‘zlarining shahvoniy suratlarini jo‘natishga jalb qilgan.
«Bu AQSh adliyasi tomonidan 2006 yil may oyida o‘sib borayotgan bolalarning jinsiy ekspluatatsiyasi va zo‘ravonligiga qarshi kurashish uchun ishlab chiqilgan «Xavfsiz bolalik» loyihasi doirasidagi ishlardan biridir.
Qo‘shma Shtatlar prokuraturasi va Bolalar ekspluatatsiyasiga qarshi kurashish boshqarmasi boshchiligidagi ushbu loyiha bolalarni jinsiy ekspluatatsiya qilgan shaxslarni topish, ushlash va jinoiy javobgarlikka tortish hamda qurbonlarni aniqlash va qutqarish uchun federal, shtat va mahalliy resurslarni safarbar qilib keladi», – deyiladi Qo‘shma Shtatlar prokuraturasi xabarida.

В США узбекистанца приговорили к 19 годам тюрьмы за перевозку изображений сексуального насилия над детьми
В штате Флорида суд приговорил 39-летнего гражданина Узбекистана Султона Нуриева к 19 годам лишения свободы с последующим пожизненным пребыванием под надзором за перевозку материалов о сексуальном насилии над детьми.
Сам Нуриев признал свою вину 26 сентября прошлого года.
Согласно материалам дела, 13 января 2022 года Нуриев выехал из США (Орландо, штат Флорида) в Ташкент. 20 февраля 2022 года он вернулся из Ташкента в Орландо. После возвращения Нуриева в Соединенные Штаты сотрудник таможенно-пограничной службы провел досмотр мобильного телефона Нуриева и обнаружил в нем изображения сексуального насилия над детьми.
Дальнейшее судебно-медицинское расследование показало, что, находясь в Узбекистане, Нуриев выдавал себя в сети Интернет за 12-летнего мальчика и соблазнял несовершеннолетних девочек, заставляя их делать фотографии сексуального характера и отсылать ему.
«Это еще одно дело, возбужденное в рамках проекта «Безопасное детство» — общенациональной инициативы, запущенной в мае 2006 года Министерством юстиции США для борьбы с растущей эпидемией сексуальной эксплуатации и насилия над детьми», — говорится в сообщении.
Отмечается, что данный проект мобилизует федеральные, государственные и местные ресурсы для поиска, задержания и судебного преследования лиц, которые сексуально эксплуатируют детей, а также для выявления и спасения жертв.