Endilikda buzilayotgan uylarning bozor qiymati to‘liq qoplab beriladi
Prezident imzolagan tegishli farmonga ko‘ra, 2025-yil 1-martdan renovatsiya asosida ko‘p kvartirali uy-joylarni barpo etishning yangi tartibi joriy etiladi.
- renovatsiya loyihasini boshlashga barcha mulkdorlar bilan notarial tasdiqlangan kelishuv bitimi imzolanganidan so‘ng ruxsat beriladi;
- mulkdorlarga, ularning xohishiga ko‘ra, quyidagi kompensatsiya turlaridan biri taqdim etiladi:
- buzilayotgan turarjoy ob’yektlari o‘rniga ularning maydonidan kam bo‘lmagan renovatsiya dasturiga muvofiq yangi quriladigan turarjoylardan yashash uchun tayyor holdagi kvartiralarni mulk huquqi asosida berish hamda qurilish davrida ko‘chish, shu jumladan, boshqa turarjoy ob’yektini vaqtinchalik ijaraga olish bilan bog‘liq xarajatlarni to‘liq qoplash;
- buzilayotgan turar va noturar joy ob’yektining bozor qiymatini to‘liq qoplab berish;
- renovatsiya loyihasi tashabbuskori bilan kelishilgan holda boshqa turdagi kompensatsiyani taqdim etish.
Shuningdek, 2025-yil 1-maydan:
- qurilishni boshlashdan foydalanishga ruxsatnoma berishga qadar bo‘lgan jarayonlar to‘liq onlayn rejimida «Shaffof qurilish» tizimida amalga oshiriladi;
- qurilishi tugallangan ko‘p kvartirali uy-joydan foydalanishga ruxsatnoma berishda faqat Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi, hamda davlat yong‘in nazorati organlaridan xulosa olinadi.
Inspeksiyada ro‘yxatdan o‘tgan va u tomonidan nazorat qilinadigan ko‘p kvartirali uy-joylarni foydalanishga ruxsatnoma berishdan oldin instrumental-texnik tekshiruvdan o‘tkazish amaliyoti bekor qilinadi.

При сносе рыночная стоимость жилья будет возмещена в полном объеме
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию рынка жилья и ипотеки» (№ УП-26 от 21.02. 2025 г.).
Согласно указу, с 1 мая 2025 года:
- процессы от начала строительства до выдачи разрешения на эксплуатацию осуществляются полностью в режиме онлайн в системе «Прозрачное строительство»;
- при выдаче разрешения на эксплуатацию многоквартирного жилого дома, строительство которого завершено, требуется только заключение Инспекции по надзору в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства и органов государственного пожарного надзора;
- отменяется практика проведения перед выдачей разрешения на эксплуатацию инструментально-технического обследования многоквартирных жилых домов, прошедших регистрацию в Инспекции и возводимых под ее контролем.
С 1 марта 2025 года устанавливается следующий порядок строительства многоквартирных домов на основе реновации:
- реализация проекта реновации будет разрешена после подписания нотариально удостоверенного мирового соглашения со всеми собственниками;
- собственникам по их желанию будет предоставлен один из следующих видов компенсации:
- вместо сносимых жилых объектов предоставление квартиры «под ключ» в новом жилом доме, строящемся в соответствии с программой реновации, площадью не менее площади сносимых жилых объектов, на основе права собственности, а также компенсацию в полном объеме расходов, связанных с переселением, в том числе временной арендой другого жилого объекта на срок строительства;