O‘zgidromet bugun, 31-oktyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Qashqadaryo, Surxondaryo, Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida ba’zi joylarda shamol tezligi 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi haqida ma’lum qilgan edi.
Gidrometeorolog E.Abdulahatovning yozishicha, kunning birinchi yarmida bu jarayon dastavval respublika janubida ro‘y berdi. Surxondaryo viloyati janubiga Turkmaniston sharqi va Afg‘oniston shimolida davomli fronold shamollar esdi (soat 10:30 da Termiz xalqaro aeroportida ko‘rinish masofasi 500 metrgacha cheklangan).
Kunning ikkinchi yarmida esa «Aydar–Arnasoy» ko‘llar tizimi ustida davomli kuchli g‘arbiy shamollar esishni boshlagan va aynan shu omil Sirdaryo, Jizzax va Toshkent viloyatiga chang massalarini tashishga sabab bo‘lmoqda.

Согласно сообщению Узгидромета, сегодня, 31 октября, в Республике Каракалпакстан, а также в Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях местами наблюдается усиление ветра до 13–18 м/с, сопровождающееся пыльными бурями.
Как сообщил гидрометеоролог Эркин Абдулахатов, в первой половине дня данный процесс начался на юге республики — в Сурхандарьинской области. В южных районах области дул устойчивый фронтальный ветер, пришедший с востока Туркменистана и севера Афганистана.
К 10:30 видимость в районе международного аэропорта Термеза снизилась до 500 метров.
Во второй половине дня сильные западные ветры начали дуть над системой озёр Айдар–Арнасай, что привело к переносу пылевых масс в сторону Сырдарьинской, Джизакской и Ташкентской областей.