Jizzaxda «BYD» va «Volkswagen» avtomobillari ishlab chiqariladi
Unga ko‘ra, bu borada «Yo‘l xaritasi» tasdiqlanadi va unda hududlarni klaster yondashuvi asosida sohalar bo‘yicha rivojlantirish, innovatsion ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish, faoliyatni raqamlashtirishni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilma yaratiladi.
Shuningdek, tabiiy resurslarga asoslangan tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha pilot loyihalari va «yashil» tadbirkorlik hamda tabiiy resurslarga asoslangan tadbirkorlik faoliyatlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda.
«Yo‘l xaritasi»ga ko‘ra 2023-yilning dekabriga qadar «Jizzax avtomobil zavodi» «Volkswagen» rusumli avtomobillarni ishlab chiqarishni tashkil etadi.
2024-yilning apreliga qadar esa «Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida «BYD» brendi ostida elektromobillar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.

Электромобили Volkswagen хотят собирать в Джизаке
На Джизакском автомобильном заводе в Узбекистане уже до конца года планируют начать выпуск автомобилей Volkswagen. Соответствующий проект постановления выпущен Минэкономики страны.
В документе сказано, что до декабря 2023 года необходимо разработать технико-экономическую основу проекта с фокусом на электрические и гибридные автомобили, а также заключить договор с банком и выделение кредитных средств.
Планируется завершить строительно-монтажные работы, а также произвести монтаж оборудования и провести предварительные испытания.
Отмечается, что вместо Volkswagen Caddy, сборка которых там была налажена до остановки производства из-за прекращения поставок автозапчастей, теперь там будут выпускать электрические и гибридные модели, которые в настоящее время собирают в Китае.