1-bosqich talabalariga ijara to‘lovining 50 foizi to‘lab beriladi
Joriy yilda 1-kursda tahsil olayotgan, ijarada yashaydigan talabalarga, istisno tariqasida, sentyabr va oktyabr oyi ijara to‘lovlarining 50 foizi, Toshkent shahrida BHMning 1 baravarigacha (hozirda 300 ming so‘m), qolgan hududlarda esa BHMning 0,5 baravarigacha (hozirda 150 ming so‘m) hech qanday ijara shartnomasi talab etilmasdan to‘lab beriladi.
Bu haqda Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Sa’dullayev yozmoqda.
Sa’dullayevning qayd etishicha, ijara shartnomasini taqdim etgan talabalarga noyabr oyidan to‘lovlar davom ettiriladi.
Eslatib o‘tamiz, Hukumat qarori bilan 2021-yil 1-maydan boshlab yotoqxona bilan qamrab olinmagan va o‘ziga, shu jumladan, ota-onasiga (qonuniy vakillariga) tegishli bo‘lmagan uyda ijarada yashaydigan talabalarga ular tomonidan to‘lanadigan oylik ijara to‘lovining 50 foizi budjet mablag‘lari hisobidan qoplab berilishi belgilangandi.
«Mazkur imkoniyatdan foydalanish uchun ijarada turadigan talabalar o‘zi ta’lim olayotgan fakultetning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari yoki oliy ta’lim muassasasining talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘limiga murojaat qilishlari mumkin», – deb yozadi Alisher Sa’dullayev.

Студентам первого курса компенсируют часть арендной платы
В этом году студентам, обучающимся на первом курсе и проживающим в арендованном жилье, будет компенсирована часть арендной платы без заключения договора аренды. Об этом сообщил директор Агентства хпо делам молодежи Алишер Садуллаев.
Студентам компенсируют 50% от арендной платы (но не более 1 БРВ в Ташкенте и 0,5 БРВ в других регионах) за сентябрь и октябрь.
Возмещение части арендной платы с ноября будет продолжаться для студентов, которые предоставят договор аренды.
Студенты, обучающиеся на втором и следующем курсах, должны будут заключать договоры с арендодателями.
Напомним, Положение о порядке возмещения части ежемесячной арендной платы студентам государственных вузов, проживающим на правах аренды за счет средств госбюджета, было утверждено в прошлом году.