Nig‘matilla Yo‘ldoshev yig‘ilishda huquqni muhofaza qilish faoliyatidagi korrupsiya holatlarini alohida tilga oldi.
O‘tgan ikki yilda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 318 nafar xodimi jinoiy qilmishlari uchun javobgarlikka tortilgan.
Masalan, «Ark buloq» bojxona posti boshlig‘i J. boshchiligidagi bir guruh bojxona xodimlari pora evaziga turli sub’yektlar tomonidan import qilingan tovarlar qiymatini pasaytirib ko‘rsatib, davlat manfaatlariga qariyb 9 mlrd. so‘m zarar yetkazgan.
Tergov jarayonida J.ning uyida o‘tkazilgan tintuvda, pora sifatida olingan 311 ming dollar naqd pullar olingan.
Bundan tashqari, jinoiy yo‘l bilan topilgan pullar evaziga Bo‘stonliq tumanida 8 sotixli dala hovli qurganligi, «Toshkent siti» majmuasidan 2 ta xonadon va 1 ta noturar joy hamda «Kaptiva» avtomashinasini sotib olganligi aniqlangan.

«В доме у начальника таможенного поста обнаружено 311 тысяч долларов» – генпрокурор
За последние два года в Узбекистане привлечены к ответственности 318 сотрудников правоохранительных органов. Об этом сообщил генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев на межведомственном заседании 7 ноября.
В частности, группа сотрудников таможенных органов во главе с начальником таможенного поста «Арк булак» Ж. за взятки занижали стоимость товаров, импортируемых различными субъектами, тем самым нанесли ущерб интересам государства в размере 9 млрд сумов.
Во время обыска дома Ж. были выявлены средства в размере 311 тысяч долларов, полученных в виде взяток.
Кроме того, за счет доходов от преступной деятельности он построил дом на участке площадью 8 соток в Бостанлыкском районе, приобрел две квартиры и одно нежилое помещение в комплексе Tashkent City, а также автомобиль Captiva.