Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun ma’qullandi
Senatning ikkinchi yalpi majlisida «2025 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonun muhokama etildi.
Qayd etilishicha, 2025 yil uchun Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun aholi farovonligini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy soha xizmatlari sifatini yanada oshirish, «yashil iqtisodiyot»ni rivojlantirish va atrof muhitni muhofaza qilishga qaratilgan. Unga ko‘ra 2025 yilda iqtisodiy shart-sharoitlarni hisobga olgan holda inflyasiya darajasi 7 foiz atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Xususan, Qonunda o‘rta muddatda konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizdan oshirmaslik vazifasidan kelib chiqib, 2025 yilda konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 431,0 trln so‘m, xarajatlar esa 480,5 trln so‘m miqdorida shakllantirilgan.
Davlat budjeti daromadlari 308,5 trln so‘mni, xarajatlari esa 344,8 trln so‘mni tashkil etmoqda. Davlat maqsadli jamg‘armalari daromadlari va xarajatlari (budjetlararo transfertlar hisobga olinmagan holda) tegishincha 66,4 trln so‘m va 62,8 trln so‘m miqdorida rejalashtirilmoqda.
Qonunda keyingi yilda ham xarajatlarning ijtimoiy yo‘naltirilganligi saqlab qolingan bo‘lib, Davlat budjeti xarajatlarining 52 foizi yoki 177,7 trln so‘mi ijtimoiy sohaga yo‘naltirilmoqda.
Senatorlar Qonunni muhokama qilish jarayonida budjet daromadlarini oshirishga, budjet mablag‘larini maqsadli sarflashga alohida e’tibor qaratdi va o‘z fikrlarini bildirdi.
Qonunda 2025 yil uchun Davlat budjeti xarajatlarida ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish tadbirlari uchun 3,6 trln so‘m ko‘zda tutilgan. Sog‘liqni saqlash sohasiga esa 41,3 trln so‘mni yoki 2024 yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 19,8 foizga oshgan holda ajratish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon va qarorlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlarida 2025 yilda hududlardagi dolzarb ijtimoiy muammolarni hal qilish, mahallalar infratuzilmasini takomillashtirish hamda davlat ahamiyatiga molik tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha belgilangan tadbirlar uchun ham mablag‘ ajratish ko‘zda tutilmoqda.
Senatorlar o‘z chiqishlarida Qonunda budjet daromadlari bazasini kengaytirish, mamlakatimizda aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish, kambag‘allikni qisqartirish, ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalarini hamda mahallalar infratuzilmasini takomillashtirish, shuningdek, tabiatni asrashni rag‘batlantirish masalalariga e’tibor qaratilganini ta’kidladi.

Сенат утвердил бюджет Узбекистана на 2025 год
Сенат Олий Мажлиса 18 декабря принял законопроект «О Государственном бюджете Узбекистана на 2025 год». Документ осталось подписать президенту.
Доходы консолидированного бюджета в 2025 году ожидаются в размере 431,0 трлн сумов, а расходы – 480,5 трлн сумов исходя из задачи не превышать дефицит консолидированного бюджета более чем на 3% по отношению к ВВП в среднесрочной перспективе.
Доходы Государственного бюджета должны составить 308,5 трлн сумов, а расходы – 344,8 трлн сумов. При этом уровень расходов вырос на 200 млрд сумов в сравнении с проектом закона.
Доходы и расходы государственных целевых фондов (без учета межбюджетных трансфертов) планируются в размере 66,4 трлн сумов и 62,8 трлн сумов.
В Законе также сохраняется социальная направленность расходов на следующий год, 52% расходов Государственного бюджета или 177,7 трлн сумов направляются на социальную сферу.
В расходах Государственного бюджета на 2025 год предусмотрено 3,6 трлн сумов на мероприятия по защите экологии и природы, на здравоохранение планируется выделить 41,3 трлн сумов, что больше на 19,8% по сравнению с ожидаемым исполнением в 2024 году.
Также указами и постановлениями президента, постановлениями Кабинета Министров в 2025 году предусматривается выделение средств на мероприятия по решению актуальных социальных проблем в регионах, улучшению инфраструктуры махаллей и реализации мероприятий государственного значения.
Сенаторы подчеркнули, что в законе внимание уделяется вопросам расширения доходной базы бюджета, создания достойных условий жизни для населения, сокращения бедности, совершенствования сферы образования, здравоохранения и инфраструктуры махаллей, а также стимулирования сохранения природы.