O‘zbekistonda davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish bo‘yicha malaka oshirish treninglarini Birlashgan Arab Amirliklarining mutaxassislari amalga oshiradilar. Bu haqda DXM matbuot xizmati xabar berdi.
DXMlar xodimlari uchun tashkil etilgan «Baxtli mijozlar» treningi 22-26-iyul kunlari bo‘lib o‘tadi. Tadbir ikki mamlakat o‘rtasida davlat xizmatlari ko‘rsatish sohasidagi tajriba almashish, aholi bilan ishlashni tashkil qilish, zamonaviy va dolzarb bilimlar, malaka va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan kadrlarni o‘qitishda innovatsion yondashuvlarni o‘rganish nazarda tutadi.
Treninglar doirasida xizmat oluvchilar bilan aloqa o‘rnatishda DXM xodimlari duch kelishi mumkin bo‘lgan turli vaziyatlar) ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan.
BAA davlat xizmatlarini ko‘rsatishda katta yutuqlarga erishgan va ushbu sohadagi xalqaro reytinglarda yetakchi o‘rinlardan birini egallab kelmoqda.
Mazkur tadbir davlat idoralarining ichki faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan. Bundan tashqari, trening yordamida aholiga xizmat ko‘rsatadigan DXM xodimlarining odob-axloq, har bir murojaatchi uchun e’tibor darajasini belgilash, aholi bilan aloqa qilish uchun qulay muhit yaratish borasidagi malakasini oshirish rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun: BMTning iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha departamenti tomonidan tuzilgan elektron hukumatni rivojlantirish darajasi bo‘yicha mamlakatlar reytingida, BAA smart-xizmatlarni (aqlli xizmatlari) rivojlantirish bo‘yicha 6-o‘rinda va umumiy telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha 2-o‘rinda turadi.

Для повышения качества госуслуг будет изучаться опыт ОАЭ
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои стартовали курсы для повышения навыков сотрудников Центров государственных услуг. Повышать навыки по качественному предоставлению растущего числа госуслуг будут специалисты из Объединённых Арабских эмиратов. Об этом сообщает пресс-служба Агентства государственных услуг.
Данные тренинги проводятся в рамках договоренностей, достигнутых по итогам визита главы государства в Объединенные Арабские Эмираты в марте текущего года.
Курсы повышения квалификации для сотрудников ЦГУ «Счастливые клиенты» будут проводится 22-26 июля. Ими предусмотрены обмен опытом между двумя странами в сфере оказания государственных услуг, организация работы с населением, изучение инновационных подходов при подготовке кадров, обладающих современными и востребованным знаниями, навыками и компетенциями.
В рамках тренингов планируется рассмотреть различные кейсы (типовые ситуации), с которыми могут столкнуться сотрудники ЦГУ при коммуникации с услугополучателями.
Данное мероприятие нацелено на повышение эффективности внутреннего функционирования ведомств. Кроме того, с помощью данного тренинга планируется повысить квалификацию сотрудников ЦГУ, которые будут оказывать услуги населению — установить конкретные нормы этики, эстетики, уровень внимания к каждому заявителю, создать благоприятную среду общения с населением.
Для справки: В рейтинге государств по уровню развития электронного правительства, составленном департаментом по экономическим и социальным вопросам ООН, ОАЭ занимают 6-ю строчку по уровню развития электронных смарт-услуг и 2-ю — по общему уровню развития телекоммуникационной инфраструктуры.