DXX tomonidan giyohvand moddalar kontrabandasiga chek qo‘yildi
DXX xodimlarining Bojxona qo‘mitasi Toshkent shahar boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazgan tezkor tadbiri davomida poytaxtimizda giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullanuvchi jinoiy guruh faoliyatiga chek qo‘yildi.
Xususan, tezkor tadbir davomida Toshkent shahrida yashovchi fuqarolar Ishmuxamedov, To‘laganov, Toirov hamda Islombekovlar ushlanib, ulardan mamlakatimizga xalqaro pochta jo‘natmalari orqali kontrabanda yo‘li bilan olib kirilgan va poytaxt hududida sotilishi lozim bo‘lgan 160 gr. ga yaqin “kokain” giyoxvand moddasi ashyoviy dalil sifatida olindi. O‘zining moddiy manfaatlarini o‘zga insonlar sog‘lig‘i va xayotidan ustun qo‘yadigan ushbu kimsalar kokain moddasining 1 grammini 300-350 AQSh dollardan sotishni rejalashtirishgan.
Shuningdek, Toshkent shahrida o‘tkazilgan yana bir tezkor tadbir natijasida 1976-yil Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan, ayni paytda Chilonzor tumanida istiqomat qiluvchi Abdushukur Tursunov to‘xtatib, tekshirilganda uning yonida 117 gr. “opiy” va 116 gr. “gashish” moddalari borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashitirib olindi.
Dastlabki surishtiruv harakatlari davomida u mazkur giyohvand moddalarni 1965-yil Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan, Denov shahrida yashovchi Abdusamat Ochilovdan olganligi ma’lum bo‘lib, u ham Toshkent shahrida protsessual tarzda ushlandi va uning yonidan 5 gr. “opiy” moddasi olindi.
DXX Namangan viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan Namangan shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda esa Yangiqo‘rg‘on tumani «Qizilyozi» MFYda yashovchi, 1952-y.t., muqaddam ikki marotaba sudlangan Saydismon Qambarov boshqaruvidagi “Tiko” rusumli avtomashina tekshirilganda, uning yukxonasida 1085 gr. “gashish” giyohvand moddasi borligi aniqlandi.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida aniqlanishicha, u Yangiqo‘rg‘on tumani Zarkent qishlog‘i “Madaniyat” MFY hududidan o‘tgan davlat chegarasi yaqinida qirg‘izistonlik «Aqilbek» ismli shaxsdan ushbu giyohvandlik vositalarini qabul qilib olgan va Namangan shahrida sotishni rejalashtirgan.
DXX xodimlarining viloyat IIB bilan hamkorlikda o‘tkazgan tezkor tadbiri davomida Namangan shahriga kirishda “Neksiya” rusumli avtomashina to‘xtatilib, xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, unda yo‘lovchi sifatida ketayotgan 1981-y.t., Namangan shahrida yashovchi Tolib Turg‘unovning yonida 482 gr “gashish” moddasi borligi aniqlanib, protsessual tarzda rasmiylashtirib olindi.
DXX Samarqand viloyati Boshqarmasi viloyat ichki ishlar va bojxona boshqarmalari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida 1986-yil Urgut tumanida tug‘ilgan Yodgor Barotov hamda 1976-yil Pastdarg‘om tumanida tug‘ilgan Axmad Rasulovning jinoiy faoliyatiga chek qo‘yildi. Ulardan 1 kg 300 gr “opiy” va 1 kg 490 gr “marixuana” moddalari ashyoviy dalil sifatida olindi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida jami 160 gr. ga yaqin “kokain”, 1 kg 422 gr. “opiy”, 1 kg 683 gr “gashish” va 1 kg 490 gr “marixuna” moddalari musodara qilindi.
Hozirda mazkur holatlar bo‘yicha Jinoyat Kodeksining tegishli moddalariga asosan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

СГБ в ходе оперативных мероприятий в регионах изъяла около 5 кг наркотиков
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности совместно с Ташкентским городским управлением Таможенного комитета пресечена деятельность преступной группы, занимавшейся наркоторговлей. Об этом Xabar.uz сообщили в пресс-службе СГБ.
В частности, задержаны жители города Ташкента Ишмухамедов, Тулаганов, Тоиров и Исломбеков. В качестве вещественных доказательств у них изъято почти 160 граммов «кокаина», который был ввезен в республику контрабандно, посредством международного почтового перевода и предназначался для реализации на территории столицы.
В ходе следующего оперативного мероприятия, в городе Ташкенте был задержан Абдушукур Турсунов, родившийся в 1976 году в Сурхандарьинской области и проживающий в Чиланзарском районе. В результате проверки у него изъято 117 граммов «опия» и 116 граммов «гашиша».
Во время дознания установлено, что эти наркотические вещества он приобрел у жителя города Денау Абдусамата Очилова, родившегося в 1965 году в Сурхандарьинской области. Он также был задержан в городе Ташкенте и у него было изъято 5 граммов «опия».
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в городе Намангане сотрудниками территориального управления СГБ был проведен осмотр автомашины марки «Тико» под управлением ранее дважды судимого С.Камбарова, 1952 года рождения, проживающего в Янгикурганским районе. В результате в багажнике автомобиля было обнаружено 1 кг 85 граммов «гашиша».
В ходе доследственных мероприятий установлено, что он приобрел эти наркотические средства у кыргызстанца по имени Акилбек, на участке узбекско-киргизской государственной границы, пролегающей по территории села Заркент Янгикурганского района и планировал реализовать в городе Намангане.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СГБ совместно с областным УВД, при въезде в город Наманган была остановлена и досмотрена с участием понятых автомашина «Нексия». В результате у пассажира данного автомашины Толиба Тургунова, 1981 г.р., жителя города Намангана обнаружена 482 грамма «гашиша», которое было изъято в процессуальном порядке.
В результате оперативного мероприятия, проведенного Управлением СГБ по Самаркандской области совместно с областным управлениями внутренних дел и таможни, поставлен заслон преступной деятельности наркоторговцев Ёдгара Баротова, родившегося в 1986 году в Ургутском районе и Ахмада Расулова, родившегося в 1976 году в Пастдаргамском районе. У них в качестве вещественного доказательства изъято 1 килограмм 300 граммов «опия» и 1 килограмм 490 граммов «марихуаны».
В общей сложности по итогам оперативных мероприятий изъято около 160 граммов «кокаина», 1 килограмм 422 грамма «опия», 1 килограмм 683 грамма «гашиша» и 1 килограмм 490 граммов «марихуаны».