O‘zbekistonlik maktab o‘quvchi qizlaridan iborat terma jamoa Bonnda o‘tkazilgan EGOI 2025 qizlar o‘rtasida informatika bo‘yicha Yevropa olimpiadasida ikkita bronza medalini qo‘lga kiritdi. Bu ishtirok Raqamli texnologiyalar vazirligining ICT4Girls milliy loyihasi tufayli amalga oshdi.
Mazkur loyiha qizlarni IT sohasiga faol jalb etishga alohida e’tibor qaratadi. Shuningdek, ta’lim tashabbusining hamkori bo‘lgan Ucyell kompaniyasi ko‘magida xalqaro sayohat moliyalashtirildi.
Toshkent shahar Olmazor tumanidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 8-sinf o‘quvchisi Oysha Mirzatillayeva va Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi 1-ixtisoslashtirilgan maktab-internatning 9-sinf o‘quvchisi Malika Xo‘jamuratova bronza medali bilan taqdirlandi. Bu jiddiy yutuq mashaqqatli tayyorgarlik, qat’iyat va o‘z kuchiga bo‘lgan ishonch natijasi bo‘ldi.
Qizlarning xalqaro olimpiada sari yo‘li ketma-ket ikkinchi yil milliy saralash maydoni bo‘lib xizmat qilayotgan ICT4Girls loyihasidan boshlandi. U mamlakatning barcha hududlaridagi maktab o‘quvchilarini algoritmlarni o‘rganish, dasturlash va jamoaviy ishlashga jalb qiladi. Bu yilgi saralash bosqichida 400 nafarga yaqin maktab o‘quvchisi ishtirok etdi. Hududiy bosqich va respublika final bosqichidan so‘ng terma jamoaning yakuniy tarkibi ma’lum bo‘ldi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi qoshidagi Raqamli ta’limni rivojlantirish markazining sa’y-harakatlari va Ucyell kompaniyasining ko‘magi bilan ta’lim tashabbusi tashkil etildi, g‘olibalarga sovrinlar topshirildi hamda terma jamoaning xalqaro musobaqalardagi ishtiroki moliyaviy ta’minlandi.
O‘zbekiston EGOI olimpiadasida ilk bor 2024 yilda ishtirok etib, bronza medalini qo‘lga kiritgan edi. Yangi muvaffaqiyat — ikki sovrin bilan qaytish — tizimli tayyorgarlik samaradorligini va Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Ucell kompaniyasi o‘rtasidagi hamkorlik natijadorligini tasdiqlaydi.
EGOI olimpiadasi ishtirokchilarga texnologiyalar olamida o‘zlarini namoyon etish, salohiyatni yuzaga chiqarish va xalqaro tajriba orttirish imkonini berdi. Bu yo‘lda Ucell har doimgidek ishonchli hamkor va tayanch sifatida bugun yurtimizning raqamli kelajagini barpo etayotgan yoshlar yonida turdi.

Сборная команда школьниц из Узбекистана завоевала две бронзовые медали на Европейской олимпиаде по информатике среди девушек EGOI 2025 в Бонне. Участие стало возможным благодаря национальному проекту ICT4Girls Министерства цифровых технологий, которое особое внимание придает активному вовлечению девушек в сферу IT и поддержке компании Ucell, выступившей партнёром образовательной инициативы, обеспечив финансирование международной поездки.
Бронзовыми призёрами стали Ойша Мирзатиллаева — ученица 8 класса специализированной школы Алмазарского района города Ташкента и Малика Ходжамуратова — ученица 9 класса специализированной школы-интерната №1 Республики Каракалпакстан. Это серьёзное достижение стало результатом упорной подготовки, настойчивости и уверенности в собственных силах.
Путь девушек к международной олимпиаде начался с проекта ICT4Girls, который уже второй год подряд служит национальной отборочной площадкой. Он охватывает школьниц со всех регионов страны, вовлекая их в изучение алгоритмов, программирования и командной работы. В этом году участие в отборочном этапе приняли около 400 школьниц. После регионального тура и республиканского финала определился окончательный состав сборной.
Благодаря усилиям Центра развития цифрового образования при Министерстве цифровых технологий и поддержке компании Ucell была обеспечена организация образовательной инициативы, вручены призы победительницам и профинансировано участие сборной на международной арене.
Узбекистан дебютировал на олимпиаде EGOI в 2024 году, завоевав бронзовую медаль. Новый успех с двумя наградами подтверждает эффективность системной подготовки и результативность сотрудничества между Министерством цифровых технологий и компанией Ucell в рамках образовательных инициатив.
Олимпиада EGOI предоставила участницам возможность заявить о себе в мире технологий, раскрыть потенциал и получить международный опыт, а компания Ucell была рядом как надёжный партнёр и поддержка тех, кто уже сегодня строит цифровое будущее страны.