«Ekologik toza mahsulot». O‘zbekistonda 2020-yil 1-yanvardan yangi tizim joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida mahsulotlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash tizimini joriy etish to‘g‘risida Hukumat qarori qabul qilindi (2019-yil 27-may, 435-son). Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Qarorga muvofiq, 2020-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda xalqaro standartlar talablariga asoslangan mahsulotlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash tizimi joriy etiladi.
Mahsulotlarni ekologik markirovkalash akkreditatsiyadan o‘tkazilgan ekologik markirovkalash organlari tomonidan amalga oshiriladi.
Ishlab chiqarish, foydalanish, iste’mol qilish, tashish, saqlash va utilizatsiya qilishda atrof-muhitga, aholi sog‘lig‘iga va biologik resurslarga eng kam zararli ta’sir ko‘rsatadigan mahsulotlar ekologik markirovkalash ob’yekti hisoblanadi.
Ishlab chiqaruvchilar mahsulotlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash to‘g‘risida sertifikat olingandan keyin o‘z mahsulotlarini ixtiyoriy asosda ekologik xavfsizlik belgisi bilan markirovkalaydilar.
Sertifikat mavjud bo‘lmagan taqdirda mahsulot nomida, o‘ramida, tovarga ilova qilinadigan hujjatlarda va mahsulotni reklama qilishda «eko» va «eko» so‘zlaridan foydalanish taqiqlanadi.
Dori vositalari, veterinariya preparatlari, tibbiy buyumlar, tarkibida zaharli, mutagen, kanserogen, atrof-muhit uchun xavfli deb tasniflangan moddalar, preparatlar va aralashmalar mavjud bo‘lgan tovarlar ixtiyoriy ekologik markirovkalanmaydi.
Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi mahsulotlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash sohasida ishlarni tashkil etish bo‘yicha vakolatli organ hisoblanadi.
Qaror bilan O‘zbekistonda mahsulotlarni ixtiyoriy markirovkalash tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.

В Узбекистане с 1 января будут маркировать экопродукты
Принято постановление Правительства от 27 мая 2019 года «О внедрении системы добровольной экологической маркировки продукции в Республике Узбекистан».
В соответствии с постановлением, начиная с 1 января 2020 года в Узбекистане будет внедрена система добровольной экологической маркировки продукции, основанной на требованиях мировых стандартов.
Экологическая маркировка продукции будет осуществляться органами по экологической маркировке, аккредитованным в установленном порядке.
Объектом экологической маркировки является продукция, при производстве, использовании, употреблении, транспортировке, хранении и утилизации которой оказывается наименьшее вредное воздействие на окружающую среду, здоровье населения и биологические ресурсы.
Производители будут маркировать свою продукцию знаком экологической безопасности на добровольной основе, после получения сертификата о добровольной экологической маркировке продукции.
Запрещается использование слов «эко» и «eco» в наименовании, на упаковке, в товарно-сопроводительной документации продукции и при ее рекламе при отсутствии сертификата о добровольной экологической маркировке продукции.
Добровольной экологической маркировке не подлежат лекарственные средства, ветеринарные препараты, медицинские изделия, товары, содержащие вещества, препараты и смеси, классифицированные как токсичные, мутагенные, канцерогенные, опасные для окружающей среды.
Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды определен уполномоченным органом по организации работ в сфере добровольной экологической маркировки продукции.
Постановлением утверждено Положение о порядке добровольной экологической маркировки продукции в Республике Узбекистан.