Shuningdek, joriy yilning 19-20-oktyabr kunlari «facebook» ijtimoiy tarmog‘ida iste’molchilarning o‘rtasida keng muhokamaga sabab bo‘lgan mavzu ya’ni, Toshkent viloyati Zangiota tumanida yashovchi aholi iste’molchilari elektr energiyasidagi mavjud qarzdorlik uchun uzib qo‘yilganligi hamda abonentlar tomonidan tegishli to‘lovlar amalga oshirilib, korxonaga tarmoqqa qayta ulash bo‘yicha berilgan buyurtma (ariza)lar mavjud bo‘lishiga qaramay, iste’molchilarni elektr tarmog‘iga qayta ulash ishlari kechikayotganligi bildirilgan.
Yuqoridagi holat yuzasidan «Toshkent hududiy elektr tarmoqlari» AJga nisbatan «Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi Qonunning 19-moddasi birinchi qismi talablari buzilganligi sababli 2020-yil 29-oktyabrda 11/02-I-sonli ko‘rsatma berildi.
«Toshkent hududiy elektr tarmoqlari» AJ korxonasi tomonidan ko‘rsatmaning ijrosini ta’minlash to‘g‘risidagi 517-sonli buyruq qabul qilingan bo‘lib, unga asosan ko‘rsatilgan qonun buzilish holatlari shahar va tuman elektr ta’minoti korxonalari rahbar hodimlari bilan atroflicha o‘rganib chiqilib, barcha rahbar xodimlar kelgusida qonun buzilish holatlariga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida ogohlantirilgan.
Shunga qaramasdan, 20-noyabr kuni Toshkent tumanidagi qariyb 17 ming elektr energiya iste’molchisi tomonidan foydalanilgan elektr energiyasi uchun to‘lovlar bo‘yicha yuzaga kelgan qarzdorlik sababli, amaldagi tartib bo‘yicha ASKUE tizimi avtomatik ravishda qarzdor iste’molchilarning ta’minotini to‘xtatgan. O‘z navbatida, yuqoridaga holat joyiga chiqib o‘rganilganda iste’molchilar tomonidan foydalanilgan elektr energiyasi uchun qarzdorlik to‘langandan keyin ham avtomatik ravishda elektr tarmog‘iga qayta ulanmagan holatlar aniqlandi.
Ushbu holat joriy yilning 21, 22-noyabr kunlari Qibray hamda Zangiota tumanlarida ham aniqlandi.
Hozirgi kunda hududiy boshqarmaning 29.10.2020 yildagi 11/02-I-sonli ko‘rsatmasini bajarmaganligi sababli, Toshkent, Zangiota, Qibray tumani elektr tarmoqlari korxonalari rahbarlariga nisbatan ma’muriy hujjatlarni rasmiylashtirib, tegishli tartibda ko‘rib chiqish uchun ma’muriy sudga yuborish choralari ko‘rilmoqda, — deyiladi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi xabarida.

Начальники электроснабжающих предприятий Ташобласти получат наказание за отключение электричества
Начальники электроснабжающих предприятий трех районов Ташкентской области получат административные наказания за невключение электричества абонентам после оплаты задолженности, сообщает пресс-служба Антимонопольного комитета.
В соответствии с статьей 178 Кодекса Республики Узбекистан «Об административной ответственности», 16.11.2020 года Ташкентское областное управление Антимонопольного комитета, в установленном порядке, оформило и направило административное заявление в Алмалыкский городской административный суд по делу руководителя предприятия «Алмалыкское городское электроснабжение» за отключение потребителей, подключенных к трансформатору № 279 города Алмалык, без предупреждения.
Кроме того, в социальной сети широко обсуждалась тема отключения жителей Зангиотинского района Ташкентской области от подачи электроэнергии за имеющиеся задолженности. При оплате долгов потребителями и их последующими обращениями к поставщику – электричество всё же не включали.
В связи с нарушением первой части статьи 191 Закона «О защите прав потребителей» Ташкентское областное управление АМК в отношении АО «Ташкентские региональные электрические сети» 29.10.2020 года выдало предписание № 11-02-И.
В целях исполнения данного предписания АО «Ташкентские региональные электрические сети» приняло Приказ №-517, в соответствии с которым все руководители и сотрудники предприятий-поставщиков были осведомлены о том, что подобные правонарушения недопустимы в будущем.
Несмотря на это, 20 ноября этого года в Ташкентском районе, порядка 17 тысяч потребителей электроэнергии, по действующему порядку системы АСКУЭ были автоматически отключены от подачи ресурса за долги. В результате детального изучения с выездом на места, сотрудников территориального управления Комитета выяснилось, что подачу ресурса автоматом не включили и после погашения задолженностей потребителями.
Такая ситуация 21 и 22 ноября наблюдалась в Кибрайском и Зангиотинском районах области. По причине того, что выданное Территориальным управлением Антимонопольного комитета предписание от 29.10.2020 года № 11/02-И не выполнено, в отношении руководителей электроснабжающих предприятий Ташкентского, Зангиотинского, Кибрайского районов столичной области составлены административные заявления и принимаются меры по передаче дел в Суд по административным делам.