«Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» reytingi tuziladi – Prezident
Joriy yildan boshlab Soliq qo‘mitasi yer va mol-mulk soliqlarini to‘langanlik darajasiga qarab, «Eng yaxshi soliq to‘lovchi mahalla» reytingini e’lon qiladi.
Bu haqda ayni paytda bo‘lib o‘tayotgan videoselektor yig‘ilishida Prezident Mirziyoyev ma’lum qildi.
Bunda 100 talikka kirgan mahallaga «Tashabbusli budjet»ning yangi tizimi bo‘yicha infratuzilma xarajatining 75 foizi budjetdan to‘lab beriladi. Shuningdek, ushbu mahallalarning har biriga qo‘shimcha 2 milliard so‘mdan ajratiladi.
Shuningdek, Qonunchilik palatasi deputatlariga o‘z okrugidagi mahallalar infratuzilmasini yaxshilash uchun har biriga 3 milliard so‘mdan mablag‘ beriladi.
Mahalla hududida sanitariya, ekologiya va noqonuniy qurilish bo‘yicha jarimalarning 10 foizi mahalla budjetiga yo‘naltiriladi. Mahallalar budjetiga 2026 yildan boshlab har yili 200 milliard so‘mdan ajratiladi.
«Ana shu aytib o‘tgan beshta manba hisobidan kelgusi bir yil uchun 2 mingta mahallaga qo‘shimcha 8,5 trillion so‘m mablag‘ beryapmiz», – dedi Prezident.
Eslatib o‘tamiz, bir oy oldin «Tashabbusli budjet» bo‘yicha yangi qaror qabul qilinib, mahallada odamlarning o‘zi faol bo‘lib boshlagan loyihalarga ko‘mak beradigan tizim joriy qilindi. Bunda qaysi mahallada aholi yo‘l, suv, maktab, bog‘chani ta’mirlashni boshlagan bo‘lsa, xarajatining yarmini davlat ko‘taradi. Bu maqsadlar uchun kelgusi yilda yana 1 mingta loyihaga 500 milliard so‘m ajratiladi.

С этого года Налоговый комитет будет публиковать рейтинг «Лучший махалля – налогоплательщик», исходя из уровня уплаты земельного и имущественного налогов.
Об этом заявил Президент Шавкат Мирзиёев на проходящем в эти минуты видеоселекторном совещании.
Махалля, вошедшие в топ-100, получат из бюджета 75 процентов расходов на инфраструктуру в рамках новой системы «Инициативного бюджета». Кроме того, каждой из этих махаллей будет выделено дополнительно по 2 миллиарда сумов.
Также депутатам Законодательной палаты будет выделено по 3 миллиарда сумов на улучшение инфраструктуры махаллей в их округах.
10 процентов штрафов, начисляемых за нарушения санитарных норм, экологических требований и незаконное строительство на территории махалли, будут направляться в её бюджет.
Начиная с 2026 года, в бюджеты махаллей ежегодно будет выделяться по 200 миллиардов сумов.
«За счёт этих пяти источников мы направляем дополнительно 8,5 триллиона сумов двум тысячам махаллей на следующий год», — отметил Президент.
Напомним, месяц назад было принято новое постановление по программе «Инициативный бюджет», в рамках которого внедрена система поддержки проектов, инициированных самими жителями махалли. Если в махалле жители начали ремонт дороги, водопровода, школы или детского сада, государство покроет половину расходов.