Foto: © Sputnik/Abdubakir Yunusov
15 sentyabrdan 15 oktyabrgacha O‘zbekiston bo‘ylab yong‘in xavfsizligini oshirish va favqulodda vaziyatlarning oldini olishga qaratilgan «Yong‘indan ogoh bo‘l!» umummilliy oyligi o‘tkazildi.
Tadbirlar doirasida FVV xodimlari ehtimoliy yong‘inlarning oldini olish va aholini xavfsiz harakatlanish qoidalariga o‘rgatish bo‘yicha profilaktik ishlar olib bordilar.
Profilaktik tekshiruvlar va uchrashuvlar deyarli 800 mingta xonadonda, 2 mingga yaqin talabalar yotoqxonalarida, 25 mingdan ortiq ijara uylarda, 3 mingta qurilish ob’yektlarida, shuningdek, taxminan 200 ta mehribonlik va saxovat uylarida o‘tkazildi.
Jami 2 milliondan ortiq fuqaro ishtirok etgan 527 mingta uchrashuvda yong‘in va texnika xavfsizligi qoidalari tushuntirildi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilning yanvar–noyabr oylari davomida mamlakatda ro‘y bergan yong‘inlar soni 8 mingga yaqinni tashkil etgan. Hodisalar natijasida 91 kishi jabrlangan, 44 nafar fuqaro halok bo‘lgan. FVV mutaxassislari qurilish materiallarini tanlash yong‘in xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladilar.
Noorganik materiallarning mustahkamligi, moslashuvchanligi yoki boshqa sifatlarini oshirish maqsadida ularning tarkibiga ko‘p hollarda ma’lum miqdorda organik komponentlar qo‘shiladi. Bunday qo‘shimchalar ayrim jihatlarni yaxshilashi mumkin, ammo materiallarni yonishga nisbatan sezuvchanroq qiladi. Bu holat ayniqsa turar-joy va tijoriy binolarni qurishda juda muhim ahamiyatga ega.
FVV quyidagilarni qat’iy tavsiya etadi:
- Belgilangan yong‘in xavfsizligi standartlariga mos keladigan materiallardan foydalanish.
- Materiallarning texnik hujjatlari va sertifikatlariga alohida e’tibor qaratish.
- Yong‘in xavfsizligi qoidalariga qat’iy rioya etish.
Olib borilgan kampaniya natijalari aholi o‘rtasida yong‘in xavfsizligi qoidalari to‘g‘risidagi xabardorlikni oshirish va favqulodda vaziyatlar yuz berishi xavfini kamaytirishga xizmat qildi.
FVV oylikda faol ishtirok etgan fuqarolar hamda tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan tashkilotlarga minnatdorlik izhor etadi.
Yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qiling — o‘zingizni, yaqinlaringizni va mulkingizni ehtimoliy tahdidlardan himoya qiling. Savollar yoki maslahat zarur bo‘lgan hollarda FVVning eng yaqin bo‘limlariga murojaat eting yoki tezkor raqamlarga qo‘ng‘iroq qiling.

Фото: © Sputnik/Abdubakir Yunusov
В рамках мероприятий сотрудники МЧС проводили профилактическую работу по предотвращению возможных возгораний и обучению населения правилам безопасного поведения.
Профилактические проверки и встречи прошли почти в 800 тысячах жилых домов, около 2 тысяч студенческих общежитий, более чем в 25 тысячах арендных квартир, на 3 тысячах строительных объектов, а также примерно в 200 домах милосердия и благотворительных учреждениях.
Всего было проведено 527 тысяч встреч с участием более 2 миллионов граждан, где объяснялись правила пожарной и технической безопасности.
Согласно данным МЧС, за период с января по ноябрь 2024 года в стране произошло около 8 тысяч пожаров. В результате инцидентов 91 человек пострадал, 44 — погибли. Специалисты МЧС подчеркивают, что выбор строительных материалов играет важную роль в обеспечении пожарной безопасности.
В стремлении повысить прочность, гибкость или иные качества неорганических материалов в их состав зачастую добавляют существенную долю органических компонентов. Такие добавки могут улучшить некоторые качества изделий, но делают их более подверженными возгоранию. Это особенно важно учитывать при строительстве жилых и коммерческих объектов.
МЧС настоятельно рекомендует:
- Использовать материалы, соответствующие установленным стандартам пожарной безопасности.
- Уделять особое внимание технической документации и сертификации материалов.
- Строго соблюдать нормы пожарной безопасности.
Итоги кампании показывают, что проведенные мероприятия позволили повысить осведомленность населения о правилах пожарной безопасности и снизить риски возникновения чрезвычайных ситуаций.
МЧС выражает благодарность всем гражданам, принявшим участие в месячнике, а также организациям, которые поддержали инициативу.
Соблюдайте правила пожарной безопасности, чтобы защитить себя, своих близких и имущество от возможных угроз. В случае возникновения вопросов или необходимости консультации, обращайтесь в ближайшее отделение МЧС или на горячую линию.