Korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida DXX va Bosh prokuratura xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida ichki ishlar organlari tizimida qonunbuzilish holati aniqlandi.
Xususan, Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi Mirobod tumani ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasining bo‘linma boshlig‘i, podpolkovnik harbiy unvonida bo‘lgan U.S. Yakkasaroy tumani IIO FMB Tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat Kodeksining 273-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan fuqaroga nisbatan qo‘llanilgan qamoq ehtiyot chorasini garov ehtiyot chorasiga o‘zgartirib berishni va’da qilib, muqaddam ayblanuvchining qarindoshidan 18 ming AQSh dollari olgan.
Ammo u bergan va’dasining uddasidan chiqa olmagach, ushbu mablag‘ning bir qismini qaytarayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Hozirda mazkur mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.

В Ташкенте задержан начальник отделения Управления координации деятельности органов внутренних дел Мирабадского района. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
Согласно информации, подполковник У.С. пообещал заменить меру пресечения в виде заключения под стражу на залог для гражданина, в отношении которого следственным отделом УКД ОВД Яккасарайского района было возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса (незаконное изготовление, приобретение, хранение, а также сбыт наркотических средств, их аналогов или психотропных средств). За это он получил от родственника обвиняемого 18 тысяч долларов США.
Однако он не сумел выполнить свое обещание и был задержан сотрудниками СГБ и Генеральной прокуратуры во время возврата части полученных денег с вещественными доказательствами.
В отношении должностного лица возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса. К нему применена мера пресечения в виде заключения под стражу.