Foto: «Rrezident.uz»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda «Prezident.uz» xabar bermoqda.
Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Vladimir Putinni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti lavozimiga kirishgani bilan yana bir bor samimiy tabriklab, unga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasida do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil rivojlanayotgani va mustahkamlanib borayotgani, shuningdek, o‘zaro manfaatli keng ko‘lamli hamkorlikda erishilgan yutuqlar chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
Muloqot davomida davlatlar rahbarlari Rossiya Federatsiyasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifiga tayyorgarlik doirasidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda, jumladan, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida avval erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida energetika majmuasi, mashinasozlik, elektrotexnika sanoati va boshqa yuqori texnologik tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish masalalariga e’tibor qaratildi.
Tomonlar hududlar darajasida faol muloqotlarni davom ettirish hamda joriy yil kuzida Toshkent shahrida O‘zbekiston va Rossiya hududlararo birinchi forumini o‘tkazish haqida kelishib oldi.
Turizm va madaniyat sohalaridagi almashinuvlarni yanada kengaytirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida o‘zaro manfaatli dasturlarni amalga oshirish zarurligi qayd etildi.
Davlatlar rahbarlari xalqaro siyosatning dolzarb masalalarini ham muhokama qildilar. Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlari turli formatlarda yaqindan hamkorlik qilishni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Состоялся телефонный разговор Шавкат Мирзиёева с Владимиром Путиным
Сегодня, 21 мая, состоялся телефонный разговор Президента Узбекистана Шавката Мирзиёеваа с Президентом России Владимиром Путиным.
В начале беседы Глава нашего государства ещё раз искренне поздравил Владимира Путина с вступлением в должность Президента Российской Федерации и пожелал ему больших успехов, сообщает пресс-служба Президента Узбекистана.
С глубоким удовлетворением были особо отмечены динамичное развитие и последовательное укрепление узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнёрства и союзничества, а также достигнутый прогресс в расширении взаимовыгодного многопланового сотрудничества.
В ходе телефонного разговора лидеры двух стран обсудили актуальные вопросы повестки дня в контексте подготовки предстоящего государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан.
Подчёркнута важность практической реализации ранее достигнутых договорённостей и подписанных соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в том числе в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В этой связи внимание было уделено вопросам подготовки перспективных проектов с участием ведущих российских компаний и банков в энергетическом комплексе, металлургии, машиностроении, электротехнической промышленности и других высокотехнологичных отраслях.
Достигнута договорённость о продолжении интенсивных контактов на уровне регионов и о проведении осенью этого года в г. Ташкенте первого Межрегионального форума Узбекистана и России.
Отмечена необходимость дальнейшего расширения туристического и культурного обменов, реализации взаимовыгодных программ в сфере образования и здраво-охранения.
Главы государств рассмотрели также другие актуальные вопросы международной политики. Состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения региональной безопасности и стабильности. В завершение телефонного разговора Президенты Республики Узбекистан и Российской Федерации подтвердили готовность продолжить тесное взаимодействие в различных форматах.