Onlayn nikohdan o‘tish qanday amalga oshiriladi?
— Suyunchi pulini olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidan (my.gov.uz) ro‘yxatdan o‘tishingiz hamda tegishli xizmat turini tanlab elektron ariza yuborish yoki karantin tadbirlari tugagach tegishli tuman pensiya bo‘limlariga murojaat qilishingiz mumkin.
— Davlat xizmatlarini onlayn olish uchun elektron raqamli imzo kerak ekan, uni qanday olish mumkin?
— Karantin tugagunga qadar, istisno tariqasida, elektron raqamli imzo kaliti va sertifikatini masofadan turib berish imkoniyati yaratildi. Elektron raqamli imzoni https://e-imzo.uz/ orqali ham olish mumkin. Bu yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan elektron so‘rovnomani to‘ldirish orqali amalga oshiriladi.
— Soliq to‘lamaslik uchun tadbirkorlik faoliyatimni vaqtincha to‘xtamoqchiman. Buni qanday amalga oshirish mumkin?
— Buning uchun faoliyatingizni vaqtincha to‘xtatishingiz shart emas. Karantin davrida soliq hisoblanmasligi uchun Siz faoliyatingizni vaqtincha to‘xtatmay turib soliq.uz sayti orqali davlat soliq xizmati organlarini xabardor qilsangiz kifoya.
— Litsenziyam muddati 1 may kuni tugaydi – nima qilish kerak?
— Respublika maxsus komissiyasining qaroriga ko‘ra karantin davrida muddati tugaydigan barcha litsenziya va ruxsatnomalar, shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar avtotransport vositalari hujjatlari amal qilish muddati 2020 yil 1 iyulga qadar uzaytiriladi. Ularning muddati o‘tganligi munosabati bilan javobgarlik va boshqa choralar qo‘llanilmaydi.
— ERIni Davlat xizmatlari markaziga bormasdan turib yangilasam bo‘ladimi?
— Bo‘ladi. Buning uchun e-imzo.uz saytiga kirib, tegishli ariza yuborish lozim.
— Onlayn nikohdan o‘tish qanday amalga oshiriladi?
—Nikohni qayd etish uchun FHDYoga elektron arizani my.gov.uz portali orqali yuborish imkoni yaratilgan. Buning uchun ikkala tomon (kelin va kuyov) ham elektron raqamli imzo olishi shart. Ariza to‘ldirilganidan so‘ng ikkala tomon ham arizasini o‘z elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlaydi. So‘ng ariza belgilangan FHDYo bo‘limiga kelib tushadi. FHDYo bo‘limi arizani 1 ish kunida qabul qilib oladi. Karantin tadbirlari nihoyasiga yetganidan so‘ng, nikohlanuvchilar FHDYo bo‘limiga chaqirtiriladi va ularga tibbiy ko‘rikdan o‘tish uchun yo‘llanma topshiriladi.

Как в Узбекистане зарегистрировать брак онлайн?
Сегодня, 26 апреля, состоялся брифинг в штабе АИМК с участием пресс-секретаря Агентства государственных услуг Севары Зокировой.
На брифинге были даны ответы на интересующие вопросы и обращения граждан.
— У меня недавно родился ребенок. Как я могу получить пособие по уходу за новорождённым?
— Чтобы получить пособие, вы можете зарегистрироваться на Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz) и отправить электронное заявление, выбрав соответствующий тип услуги, или обратиться в соответствующий районный пенсионный отдел после окончания карантинных мероприятий.
— Как получить электронную цифровую подпись для использования государственных услуг в режиме онлайн?
— До окончания карантина, в виде исключения, была создана возможность удаленной выдачи ключа электронной цифровой подписи и сертификат.
Электронную цифровую подпись также можно получить на сайте https://e-imzo.uz/ путем заполнения электронной анкеты юридическими и физическими лицами.
— Я хочу временно приостановить свой бизнес, чтобы не платить налоги. Как это сделать?
— Для этого вам не нужно приостанавливать свою деятельность. Чтобы ваш бизнес не облагался налогом в течение периода карантина, вам просто нужно уведомить государственную налоговую службу через сайт soliq.uz без приостановки вашей деятельности.
— Срок действия моей лицензии истекает 1 мая - что необходимо предпринять?
— Согласно решению специальной республиканской комиссии, все лицензии и разрешения, документы, удостоверяющие личность, а также документы на вождение транспортного средства, истекающие в течение периода карантина, будут продлены до 1 июля 2020 года. Привлечение к ответственности и другие меры не будут применяться в связи с истечением срока их действия.
— Могу ли я возобновить ЭЦП (электронная цифровая подпись), не посещая Центр государственных услуг?
— Можно. Для этого зайдите на сайт e-imzo.uz и подайте заявку.
— Как осуществляется онлайн регистрация брака?
— Для регистрации брака можно отправить электронную заявку в ЗАГС через портал my.gov.uz.
Для этого обе стороны (жених и невеста) должны получить электронную цифровую подпись. После заполнения заявки, обе стороны заверят заявку своей электронной цифровой подписью. Затем заявка отправляется в указанное отделение ЗАГС. ЗАГС примет заявление в течение 1 рабочего дня.
После завершения карантинных мероприятий пара будет вызвана в ЗАГС и получит направление на медицинское обследование.