Respublika tez tibbiy yordam markazi direktori Abduvoitjon G‘ofurovning ma’lum qilishicha, anomal issiq kuzatilgan davrda respublika bo‘yicha tez tibbiy yordam xizmatiga jami 247 ming 459 ta chaqiriq kelib tushdi. Ularning 172 ming 676 tasini shoshilinch ko‘rsatma, 65 ming 163 tasini esa surunkali kasalliklar bilan bog‘liq murojaatlar tashkil etdi.
Ta’kidlanishicha, tegishli mas’ul tashkilotlar tomonidan ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlar orqali fuqarolarga anomal issiq havo sharoitida ehtiyot choralarini ko‘rish to‘g‘risida berilgan tavsiyalar tufayli chaqiriqlar soni undan oldingi hafta (24-29 iyun)ga nisbatan 1,2 foizga kamaygan.
«Odatda, yoz faslida yurtimizda mintaqamizga xos bo‘lgan quruq issiq kuzatiladi. Ayniqsa, so‘nggi kunlarda dunyoning ko‘plab mamlakatlarida bo‘lgani kabi O‘zbekistonda ham yuqori harorat saqlanib qolmoqda.
Albatta, bunday paytda, eng avvalo, surunkali kasalligi bo‘lgan, dispanser nazoratida turuvchi bemorlar, yosh bolalar, homilador ayollar va keksalar salomatligiga alohida e’tibor talab etiladi.
Shu bois, ular sog‘ligini tibbiy nazoratga olish, zarurat bo‘lganda shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish lozim. Ayniqsa, issiq havoda surunkali xastaliklar xuruj qilishini e’tiborga olsak, «Tez yordam» xizmati xodimlari zimmasiga katta mas’uliyat yuklanadi», – deydi A.G‘ofurov.
Shu o‘rinda vazirlik zarurat bo‘lmasa, aholidan jazirama payti tashqariga chiqmaslikni, tez-tez suyuqlik ichish, imkon qadar yog‘li, dudlangan taomlar tanovul qilmaslik, aksincha, ko‘proq meva va sabzavotlar iste’mol qilishni tavsiya etmoqda.

В период с 2 по 5 июля текущего года на территорию Узбекистана с юга пришли очень жаркие воздушные массы, в результате чего в эти дни по стране наблюдалась аномальная жара.
Как сообщил директор Республиканского центра скорой медицинской помощи Абдувоитжон Гафуров, в период наблюдаемой аномальной жары по республике в службу скорой медицинской помощи поступило в общей сложности 247 459 вызовов.
Из них 172 676 были экстренными, а 65 163 связаны с хроническими заболеваниями.
Отмечается, что благодаря рекомендациям, предоставленным гражданам через средства массовой информации и социальные сети соответствующими ответственными организациями, касающимся мер предосторожности в условиях аномальной жары, количество вызовов сократилось на 1,2% по сравнению с предыдущей неделей (24–29 июня).
«Обычно летом в нашей стране наблюдается сухая жара, характерная для региона. Особенно в последние дни, как и во многих странах мира, в Узбекистане сохраняется высокая температура.
Разумеется, в такое время особое внимание необходимо уделять здоровью людей с хроническими заболеваниями, находящихся под диспансерным наблюдением, а также маленьких детей, беременных женщин и пожилых.
Поэтому важно взять под медицинский контроль состояние их здоровья и при необходимости оказывать срочную медицинскую помощь. Учитывая, что в жаркую погоду могут обостряться хронические болезни, на сотрудников службы "Скорой помощи" ложится большая ответственность», – сказал А. Гафуров.
В связи с этим Министерство рекомендует населению по возможности не выходить на улицу в часы сильной жары без необходимости, пить больше жидкости, избегать жирной и копченой пищи, и, наоборот, употреблять больше фруктов и овощей.