O‘zbekiston Prezidenti YeXHTning amaldagi raisi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-aprel kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YeXHT) amaldagi raisi, Shvetsiya Qirolligi tashqi ishlar vaziri Ann Linde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati xabar bermoqda.
Uchrashuvda mamlakatimizning YeXHT bilan konstruktiv sherikligini rivojlantirish, O‘zbekiston bilan Shvetsiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari YeXHT bilan samarali muloqotning bugungi darajasini mamnuniyat bilan qayd etdi hamda Shvetsiyaning tashkilotga raisligining ustuvor yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatladi.
Keyingi yillarda, shu jumladan, ushbu nufuzli mintaqaviy tashkilotning mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori ofisining izchil sa’y-harakatlari tufayli o‘zaro muloqot va almashinuvlar jadallashgani ta’kidlandi.
Suhbatda O‘zbekiston Prezidenti YeXHT bilan ko‘p qirrali sheriklikni, avvalo, mamlakatimizda muhim ichki siyosiy tadbirlarni o‘tkazishga tayyorgarlik doirasida kengaytirishning asosiy yo‘nalishlariga alohida to‘xtaldi.
O‘zbekiston tashkilotning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi va Parlament assambleyasi bilan sermahsul muloqotni davom ettirishdan manfaatdor ekani qayd etildi.
Yaqin orada bir qator qo‘shma tadbirlarni tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shvetsiya bilan ikki tomonlama munosabatlarning istiqbollari haqida so‘z yuritar ekan, ta’lim sohasida hamkorlik qilish, Shvetsiya yetakchi kompaniyalarining innovatsiyalari va investitsiyalarini mamlakatimizga jalb etish, savdo va kooperatsiya aloqalarini kengaytirishni muhim yo‘nalishlar sifatida qayd etdi.
Shvetsiyada O‘zbekistonning diplomatik missiyasini tashkil etish mamlakatlarimiz o‘rtasidagi va umuman skandinav davlatlar bilan hamkorlikning mavjud salohiyati va keng imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
YeXHTning amaldagi raisi, Shvetsiya tashqi ishlar vaziri iliq qabul va ochiq suhbat uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Ann Linde O‘zbekistonda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash borasidagi siyosatni yuqori baholadi va qo‘llab-quvvatladi.
YeXHT doirasidagi qo‘shma tashabbuslar qo‘llab-quvvatlanayotgani hamda Shvetsiya bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga yuksak e’tibor qaratilayotgani uchun minnatdorchilik bildirildi.

Президент встретился с действующим председателем ОБСЕ Анн Линде
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 апреля принял делегацию во главе с действующим председателем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), министром иностранных дел Королевства Швеция Анн Линде, находящуюся в нашей стране с рабочим визитом.
На встрече были обсуждены актуальные вопросы развития конструктивного взаимодействия нашей страны с ОБСЕ, дальнейшего расширения узбекско-шведского практического сотрудничества. Состоялся также обмен мнениями по региональной и международной повестке.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил современный уровень продуктивного диалога с ОБСЕ и поддержал приоритетные направления председательства Швеции в организации.
Подчеркнута интенсификация контактов и обменов в последние годы, в том числе благодаря активной работе Офиса Координатора проектов этой авторитетной региональной структуры в нашей стране.
В ходе беседы лидер Узбекистана отдельно остановился на основных направлениях углубления многопланового партнерства с ОБСЕ, прежде всего в рамках подготовки к проведению важных внутриполитических мероприятий в республике.
Выражена заинтересованность в продолжении плодотворного диалога с Бюро по демократическим институтам и правам человека и Парламентской ассамблеей организации.
Достигнута договоренность об организации в ближайшее время целого ряда совместных мероприятий.
Касаясь перспектив двусторонних отношений со Швецией, Президент Узбекистана выделил в качестве ключевых направлений сотрудничество в сфере образования, привлечение инноваций и инвестиций ведущих шведских компаний в нашу страну, наращивание торговых и кооперационных связей.
Была выражена уверенность в том, что учреждение дипломатической миссии республики в Швеции позволит реализовать имеющийся потенциал и широкие возможности взаимодействия как между нашими странами, так и в целом со скандинавскими государствами.
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швеции Анн Линде выразила искреннюю признательность за теплый прием и открытую беседу.
Она высоко оценила и поддержала осуществляемые на новом этапе демократические преобразования и социально-экономические реформы в Узбекистане, а также проводимую политику по укреплению отношений добрососедства, доверия и партнерства в регионе Центральной Азии.
Выражена благодарность за поддержку совместных инициатив в рамках ОБСЕ и уделяемое высокое внимание вопросам развития практического сотрудничества со Швецией.