O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirs Musarning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Lyublyanaga keldi.
Samolyot oldida davlatimiz rahbarini bosh vazir o‘rinbosari — tashqi ishlar vaziri Tanya Fayon va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Yoje Puchnik nomidagi xalqaro aeroportda oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, O‘zbekiston yetakchisi Sloveniya prezidenti Natasha Pirs Musar bilan muzokaralar o‘tkazadi, mamlakat parlamenti va hukumati rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazadi, qo‘shma biznes forumida ishtirok etadi.
O‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish, sanoat, farmatsevtika, elektrotexnika, «yashil» energetika, qishloq xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, mehnat migratsiyasi bo‘yicha hamkorlik va gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Республики Словения Наташи Пирц Мусар прибыл с официальным визитом в Любляну.
В международном аэропорту имени Йоже Пучника в честь высокого гостя были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
В соответствии с программой визита лидер Узбекистана проведет переговоры с Наташей Пирц Мусар, встречи с руководством парламента и правительства страны, а также примет участие в совместном бизнес-форуме.
Будут рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества, реализации проектов кооперации в промышленности, фармацевтике, электротехнике, «зеленой» энергетике, сельском хозяйстве, а также взаимодействия в области трудовой миграции и расширения гуманитарных контактов.