O‘zbekistonning sobiq bosh prokurori Rashidjon Qodirov ustidan sud boshlandi
Qonunchilikka ko‘ra, ishning yopiq sud majlisida ko‘rib chiqilishiga davlat siri yoki qonun bilan himoyalanuvchi boshqa sirni saqlash zaruriyati bo‘lgan holatda yo‘l qo‘yiladi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining ma’lum qilishlaricha, ushbu jarayonlar haqida ma’lumot berish masalasi sud vakolatiga kiradi.
«Mazkur jinoyat ishining ko‘rib chiqilishi yopiq tartibda amalga oshirildi. Hozir ish sud jarayonida bo‘lgani tufayli, jamoatchilikka axborot taqdim etish masalalari faqat sud yurisdiksiyasi doirasida», — dedi Bosh prokuratura Jamoatchilik bilan aloqalar va huquqiy axborot bo‘limi boshlig‘i Surayyo Rahmonova.
«Gazeta.uz» manbalari ma’lumotiga ko‘ra, sud jarayoni 7 yanvar, dushanba kuni 10:00 da ish ishtirokchilarining barchasi ustidan sud bilan bir vaqtda boshlangan. Sudlanuvchilarning qarindoshlari sud zaliga kiritilmagan. Keyingi sud majlisi 9 yanvarda bo‘lib o‘tadi.
Rashidjon Qodirov 23 fevral kuni qo‘lga olingan edi. Unga nisbatan Jinoyat kodeksining 165, 205 va 2010-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Yozda uning ishi bo‘yicha 24 kishiga ayblov e’lon qilingani ma’lum bo‘lgan edi.

Начался суд над бывшим генпрокурором Рашитжоном Кадировым
В Юнусабадском районном суде по уголовным делам Ташкента начался судебный процесс над бывшим генеральным прокурором Рашитжоном Кадировым. Заседание проходит в закрытом режиме, сообщила «Газета.uz» со ссылкой на ряд источников.
Согласно законодательству, слушание дела в закрытом судебном заседании допускается, когда это необходимо для сохранения государственного секрета или иной охраняемой законом тайны.
Как сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры, вопрос о предоставлении информации о процессе находятся в компетенции суда.
«Производство данного уголовного дела осуществлялось в закрытом порядке. Поскольку сейчас дело находится в судебном производстве, вопросы предоставления информации общественности — исключительно в рамках юрисдикции суда», — отметила начальник отдела по связям с общественностью и правовой информации Генпрокуратуры Сурайё Рахмонова.
По данным источника «Газеты.uz», судебный процесс начался в понедельник в 10:00 одновременно над всеми, кто фигурирует в деле. Родственники подсудимых в зал суда не были допущены. Следующее заседание пройдет 9 января.
Рашитжон Кадиров был задержан в феврале 2018 года. Уголовное дело было возбуждено по статьям 165, 205 и 210 Уголовного кодекса. Летом сообщалось, что обвинения по делу были предъявлены 24 лицам.