Prezident Nukusdagi ko‘p qavatli uylarda joylashgan bog‘cha va poliklinika faoliyati bilan tanishdi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrining «Qumbuz ovul» mahallasida barpo etilgan ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatida joylashgan maktabgacha ta’lim muassasasi va oilaviy poliklinika faoliyati bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Bu yerda 5 qavatli 10 ta arzon uy qurilgan. Ularda barcha sharoit va qulayliklar yaratilgan. «Navshe» nomli bog‘cha bolalar ongini o‘stiradigan turli inventarlar, o‘yinchoqlar, metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlangan. Ingliz tili, rus tili, shaxmat-shashka to‘garaklari tashkil etilgan.
Oilaviy poliklinika hududdagi 8 ta mahallaning 46 mingdan aholisiga xizmat ko‘rsatadi. 250 qatnovga mo‘ljallangan muassasa sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun zarur uskunalar bilan jihozlangan.
Elektron qabul tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Odamlar uyda turib, onlayn tarzda navbatga yozilishi va belgilangan vaqtda shifokor qabuliga kelishi mumkin. Poliklinikaning o‘zida ijtimoiy dorixona ochilgan.
Prezidentimiz shifokorlar bilan suhbatda poliklinikaga kelganlarga sifatli xizmat ko‘rsatish bilan birga hududdagi aholini patronaj qilish, har bir odamning haroratini bilish kerakligini ta’kidladi. Kasallik varaqalarini elektron shaklga o‘tkazish, zamonaviy tibbiyot yutuqlari asosida ishlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu yerda Abdambetov ko‘chasida qurilayotgan ko‘p qavatli arzon uylar, bo‘lajak «Nukus city» shaharchasi taqdimoti o‘tkazildi.

Президент ознакомился с поликлиникой и детским садом организованными в многоквартирных домах (фото)
На первых этажах многоквартирных домов, возведенных в сходе граждан махалли «Кумбуз овул» города Нукуса, организованы семейная поликлиника и детский сад. Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с этими учреждениями, сообщает пресс-служба Президента.
Здесь возведены 10 пятиэтажных доступных домов со всеми удобствами и условиями. Дошкольное образовательное учреждение «Навше» обеспечено развивающим инвентарем, игрушками, методическими пособиями. Организованы кружки английского, русского, языков, шахмат и шашек.
Семейная поликлиника обслуживает более 46 тысяч жителей 8 махаллей города. В учреждении, рассчитанном на прием 250 человек в день, установлено необходимое оборудование.
Налажена система электронной записи на прием врача. Люди могут записаться к врачу не выходя из дома и прийти на прием в назначенное время. В поликлинике действует социальная аптека.
Президент в беседе с врачами отметил, что наряду с качественным обслуживанием жителей необходимо охватить население патронажем, знать настроение каждого жителя. Даны указания по переводу больничных листов в электронную форму, организации работы на основе достижений современной медицины.
Здесь же прошла презентация строящихся на улице Абдамбетова многоквартирных доступных домов, проекта городка «Nukus city».