Prezident Qo‘qonda barpo etilayotgan yangi massiv bilan tanishdi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Farg‘ona viloyatiga tashrifi Qo‘qon shahridagi «Yangi O‘zbekiston» massivida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishishdan boshlandi.
Mamlakatimizda aholining yashash sharoitini yaxshilash, zamonaviy shaharsozlik andozalarini hududlarga olib kirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu borada joylarda barpo etilayotgan «Yangi O‘zbekiston» massivlari xalqimiz farovonligini oshirishga qaratilgan yirik ijtimoiy loyihalardan biri bo‘lmoqda.
Qadimiy Qo‘qon shahrida qad rostlayotgan yangi massiv ham nafaqat uy-joy majmuasi, balki hududning iqtisodiy va ijtimoiy qiyofasini o‘zgartiruvchi zamonaviy markaz sifatida shakllanmoqda.
Qo‘qon azaldan aholi zich yashaydigan, tadbirkorlik rivojlangan shaharlardan biri. Shu bois, bu yerda turar joyga bo‘lgan talab yil sayin ortib bormoqda. Eskirgan infratuzilma va cheklangan yashash maydonlari shaharni yangi asosda kengaytirishni taqozo etmoqda.
Prezidentimizning ikki yil avval Farg‘ona viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlari asosida bunyod etilayotgan mazkur massiv aynan shu ehtiyojga amaliy yechim bo‘lmoqda. Bu yerda oilalar zamonaviy va barcha qulayliklarga ega xonadonlar bilan ta’minlanmoqda.
Massivni barpo etish uchun jami 1 trillion 850 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Hududda 25 ming nafar aholi yashashiga mo‘ljallangan yaxlit infratuzilma shakllantirilmoqda. 84 ta ko‘p qavatli uy bilan birga zamonaviy maktablar, maktabgacha ta’lim tashkilotlari, oliy o‘quv yurti, biznes va savdo markazlari hamda aholi dam olishi uchun bog‘lar barpo etilishi ko‘zda tutilgan.
Bu ishlar yangi massiv aholisi uchun uyidan uzoqlashmagan holda ishlash, ta’lim olish, savdo va xizmatlardan foydalanish, mazmunli hordiq chiqarish imkoniyatini yaratadi.
Bugungi kunda loyihaning birinchi bosqichi muvaffaqiyatli yakunlandi, 4 ming 394 ta xonadondan iborat 56 ta o‘n qavatli uy foydalanishga topshirildi. Tayyor ta’mirli xonadonlar aholiga 35 foizlik boshlang‘ich to‘lov asosida, yillik 16 foiz stavka bilan 20 yil muddatga berilmoqda.
Davlatimiz rahbari yangi xonadonlardan biriga kirib, yaratilgan sharoitlar va jihozlanishi bilan tanishdi. Massivning ijtimoiy ahamiyatiga alohida to‘xtalib, bu yerda shakllanayotgan yangi muhit odamlarning dunyoqarashi, hayot sifati va turmush madaniyatini yuksaltirishga xizmat qilishi kerakligini ta’kidladi.
Farg‘onalik nuroniylar bilan samimiy suhbat bo‘lib o‘tdi.
Ular ijtimoiy davlat tamoyili asosida joylarda inson manfaatlari ta’minlanayotgani, zamonaviy ta’lim va tibbiyot muassasalari, obod mahallalar, yangi korxonalar va tadbirkorlik imkoniyatlari aholi hayotini o‘zgartirayotganini ta’kidladi. Nuroniylar bu ishlar yurtda to‘kinlik, farovonlik va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlayotganini aytib, davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Shu yerning o‘zida Prezidentimiz «Yangi O‘zbekiston» massivining ikkinchi bosqichi hamda Qo‘qon shahrini rivojlantirish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.

Поездка президента Шавката Мирзиёева в Ферганскую область началась с ознакомления с созидательной работой в жилом массиве «Янги Узбекистон» в городе Коканде.
Новый массив, возводимый на территории древнего города Коканда, превращается в современный центр, преображающий экономический и социальный облик региона.
Практическим решением этой задачи стал жилой массив, строительство которого ведется на основе поручений, данных Президентом два года назад в ходе поездки в Ферганскую область. Здесь семьи обеспечиваются современными квартирами со всеми необходимыми удобствами.
Всего на реализацию проекта направлено 1 триллион 850 миллиардов сумов. На территории формируется целостная инфраструктура, рассчитанная на проживание 25 тысяч человек. Наряду с 84 многоэтажными домами предусмотрено строительство современных школ, дошкольных образовательных учреждений, высшего учебного заведения, бизнес-центра и торгового комплекса, а также парков для отдыха населения.
Такой подход позволит жителям нового массива работать, получать образование, пользоваться услугами, а также содержательно отдыхать в шаговой доступности от дома.
Ныне успешно завершен первый этап проекта: в эксплуатацию сданы 56 десятиэтажных домов, включающих 4 394 квартиры. Квартиры с готовым ремонтом предоставляются населению на условиях первоначального взноса в размере 35 процентов, по ставке 16 процентов годовых сроком на 20 лет.
Глава государства ознакомился с созданными условиями и обстановкой в одной из новых квартир. Подчеркнул социальную значимость массива, отметив, что создаваемые здесь условия должны не только улучшить быт людей, но способствовать формированию современного образа мышления и культуры жизни.
Состоялась искренняя беседа с представителями старшего поколения Ферганской области.
Они отметили, что на местах последовательно реализуется принцип социального государства: создаются современные образовательные и медицинские учреждения, благоустраиваются махалли, открываются новые предприятия, расширяются возможности для предпринимательства. Все это, по их словам, меняет повседневную жизнь людей, укрепляет благополучие и социальную стабильность. Выражена благодарность главе государства за проводимые преобразования.
Здесь же Президент ознакомился с презентациями второго этапа строительства массива «Янги Узбекистон» и развития города Коканда.