Rashidjon Qodirov (o‘ngdan birinchi) Shuhrat Uzoqov bilan birgalikda ShHTga a’zo davlatlar Bosh prokurorlari yig‘ilishida. Toshkent. 2014 yil 8 oktyabr.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bugun, 5-iyun kuni bo‘lib o‘tgan «Mamlakatimizda ijtimoiy adolat va qonun ustuvorligini ta’minlash borasida belgilangan chora-tadbirlar ijrosi» mavzusidagi brifingda Rashidjon Qodirovga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha yangi ma’lumotlarni oshkor qildi.
Tadbirda ishtirok etgan «Kun.uz» muxbiri Zafarbek Solijonovning sobiq bosh prokuror Rashidjon Qodirovga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha olib borilayotgan tergov jarayoni qaysi bosqichda ekani haqidagi savoliga javoban Bosh prokuraturaning Uyushgan jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Maqsud O‘rolov quyidagilarni ma’lum qildi:
— Bosh prokuraturaning Uyushgan jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash boshqarmasi tomonidan sobiq bosh prokuror Qodirov Rashid Hamidovichga nisbatan hozir tergov harakatlari olib borilayapti. Tergov jarayonida Qodirov Rashid Hamidovich tomonidan lavozimga tayinlash, shuningdek, rahnamolik qilish, pora olish bilan bog‘liq holatlar aniqlangan. Jinoyat ishi bo‘yicha hozirda 24 nafar shaxsga ayblov e’lon qilingan, shulardan 21 nafar shaxsga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llangan. Hozir tergov harakatlari olib borilayapti. Tergov yakuni bo‘yicha albatta ommaviy axborot vositalariga tergovda aniqlangan holatlar bo‘yicha ma’lumot beriladi.
Eslatib o‘tamiz, 2018-yilning 22-fevral kuni O‘zbekistonning sobiq Bosh prokurori Rashidjon Qodirov hibsga olingani haqida xabar bergan edik. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi dastavval bu ma’lumotni rad etgan, so‘ngra 24-fevral kuni buni rasman tasdiqlagan edi. Sobiq bosh prokuror tovlamachilik, hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish va pora olish kabi jinoyatlarini sodir etishda ayblanmoqda.

По делу Рашиджона Кадырова задержаны 21 человек (видео)
Генеральная прокуратура Республики Узбекистан объявила новые подробности по уголовному делу Рашиджона Кадырова на брифинге «исполнение мер по обеспечению правосудия и верховенство закона», который состоялся сегодня, 5 июня.
Заместитель главы управления по борьбе с коррупцией и организованной преступностью Мансур Уралов на вопрос корреспондента «Kun.uz» о том, на каком уровне находится следственное дело бывшего Генерального прокурора Рашиджона Кадырова ответил таким образом:
- Управлением бо борьбе с коррупцией и организованной преступностью Генеральной прокуратуры ведутся следственные действия по делу бывшего Генерального прокурора Кадырова Рашид Хамидовича. В ходе следствия были проявлены случаи связанные с назначением на должность, взяточничеством. По уголовному делу были предявлены обвинения 24 лицам, из них к 21 было назначены меры в виде тюремного заключения. Сейчас ведутся следственные работы. По окончанию следствия выявленные случаи будут объявлены СМИ.
Напоминаем, бывший Генеральный прокурор Узбекистана Рашиджон Кадыров был задержан 22 февраля 2018 года. Сначала Генеральная прокуратура отрицала эту информацию, а 24 февраля потвердила. Бывший Генеральный прокурор обвиняется в совершении таких преступлений, как вымогательство, злоупотребление служебным положением и взяточничество.