XMAO (Xanti-Mansiy avtonom okrugi) dumasi deputati Xalid Tagizode Sibirning bir qismi – Tyumen viloyati va Yugra hududlarini o‘zbeklarning tarixiy yerlari deb atadi.
Uning aytishicha, mazkur hududlar bir vaqtlar Sibir xonligi tarkibida bo‘lgan va so‘nggi hukmdori Xon Quchqum Shayboniylar sulolasidan chiqqan. Deputat bu sulolani Buxoro xonligiga mansub o‘zbeklar sulolasi sifatida ta’riflab, shunday dedi:
«Balki bu migrantlar o‘z tarixiy vataniga qaytayotgandir».
Ushbu bayonot Yugra hukumati majlisida yangragan va tezda ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamaga sabab bo‘ldi. Ko‘plab yugraliklar bu fikrni tanqid qilib, tarixiy ma’lumotlarni tahrirlashga urinish sifatida baholashmoqda.

Депутат думы Ханты-Мансийского автономного округа России на заседании парламента заявил, что округ можно рассматривать как «историческую родину узбеков».
На заседании у парламентариев завязалась дискуссия о рождаемости и смертности коренных народов. Таги-заде Халид Боюкага оглы заявил, что мигранты из Узбекистана едут в ХМАО «на свою историческую родину» и напомнил коллегам о Сибирском ханстве.
Таги-заде заявил, что часть местных земель когда-то входила в состав Сибирского ханства, последним правителем которого был хан Кучум из узбекской династии Шейбанидов.