Samarqandda sog‘liqni saqlash tizimida katta miqdordagi talon-torojliklar aniqlandi
Olib borilgan o‘rganishlarda Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash muassasalari tomonidan 9,256 mlrd so‘mlik dori vositalariga muqobil tijorat takliflari mavjud bo‘lgani holda, 14,902 mlrd so‘mga, ya’ni 5,643 mlrd so‘m qimmat narxlarda davlat xaridlarni amalga oshirgani aniqlangan.  Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining ma’lum qildi
Shuningdek, davlat xaridlarini amalga oshirishda 4,999 mlrd so‘mlik qiymatdagi tender va 186,1 mln so‘mlik elektron do‘kon shaklidagi xaridlar davlat xaridlariga oid qonun talablariga zid ravishda tashkil qilingan.
Bundan tashqari, viloyat sog‘liqni saqlash muassasalari tomonidan 2020 yil 9 oyi davomida jami 1 mlrd 384 mln so‘mlik talon-torojlik, moliyaviy xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgan.
Jumladan, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Samarqand filiali tomonidan tez tibbiy yordam brigadalariga jalb qilinmagan 48 nafar xodimlarga 124,5 mln so‘m rag‘batlantirish uchun mablag‘lar ortiqcha to‘lab yuborilgan.
Ishchi guruh tomonidan aniqlangan talon-torojlik va suiste’molchiliklar miqdori jami 7 mlrd so‘mni tashkil etdi.
O‘rganish yakunlari bo‘yicha to‘plangan hujjatlar Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Bosh prokuraturaga yuborilgan.
Mazkur hujjatlar asosida Samarqand viloyat prokuraturasi tomonidan viloyat sog‘liqni saqlash muassasalari va viloyat sanitariya epidemiologik osoyishtalik markazi mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 167-moddasi 3-qismi «a» bandi, 205-moddasi 2-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В системе здравоохранения Самаркандской области выявлены хищения на 7 млрд. сумов
В системе здравоохранения Самаркандской области выявлены случаи незаконного расхода и хищения бюджетных средств на 7 млрд. сумов, сообщило Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан.
В ходе изучений выяснилось, что при наличии альтернативных предложений по цене в 9,256 млрд сумов, были закуплены лекарственные средства за 14,902 млрд сумов, то есть на 5,643 млрд сумов дороже. Также с нарушением закона «О государственных закупках» был организован тендер на 4,999 млрд сумов и осуществлены покупки в интернет-магазинах на 186,1 млн сумов.
Кроме того,областными медучреждениями за 9 месяцев 2020 года совершено хищение бюджетных средств, допущены финансовые ошибки и недостатки на 1,384 млрд сумов.
В частности, Самаркандский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи переплатил 124,5 млн сумов 48 сотрудникам, не привлеченным к работе бригад скорой помощи.
Таким образом, сумма незаконного расхода и хищения бюджетных средств, выявленных рабочей группой, составила 7 млрд сумов.
Антикоррупционное агентство направило документы, собранные в результате расследования, в Генеральную прокуратуру.
По данным фактам в отношении сотрудников медицинских учреждений области и областного центра санитарно-эпидемиологического благополучия возбуждены уголовные дела по пункту «а» части 3 статье 167 (хищение путем присвоения или растраты в особо крупном размере) и по пункту «а» части 2 статьи 205 Уголовного кодекса Узбекистана, ведется следствие.
На основании этих документов прокуратурой Самаркандской области возбуждено уголовное дело в отношении сотрудников областных медицинских учреждений и областного центра санитарно-эпидемиологического благополучия по пункту «а» части 3 статьи 167 (Хищение путем присвоения или растраты в особо крупном размере) и пункту «а» части 2 статьи 205 (Злоупотребление властью или должностными полномочиями с причинением особо крупного ущерба) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведется следствие.