O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev  «Masdar City» texnoparkiga tashrif buyurdi, deb xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
«Masdar City» zamonaviy texnologiyalar va muhandislik yutuqlari asosida bunyod etilgan innovatsion shaharchadir. 600 gektarni egallagan texnopark ekologik toza hudud hisoblanib, bu yerda faqatgina muqobil energiya – quyosh batareyalari va fotoelektr qurilmalaridan foydalaniladi. Hududga avtomobillar kirishi taqiqlangan. Manzillarga haydovchisiz boshqariladigan elektr transportlarida boriladi.
Tashrif chog‘ida texnoparkning o‘ziga xos jihatlari haqida so‘zlab berildi. Aytib o‘tilganidek, bu yerda innovatsion ishlanmalar yaratish, ulardan turli sohalarda foydalanish uchun zarur ilmiy-ijodiy muhit yaratilgan. Ko‘chalarda mo‘’tadil iqlimni ta’minlab turadigan ventilyatorlar, favvora va havzalar barpo qilingan.
Shavkat Mirziyoyev quyosh panellari ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boriladigan laboratoriya faoliyati bilan tanishdi. Bunday maskanlar fan-texnika yutuqlaridan unumli foydalangan holda insoniyatning atrof-muhitga ta’sirini kamaytirish, mamlakatlar o‘rtasida ilmiy hamkorlikni mustahkamlashda muhim o‘rin tutishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Xalifa universitetida mazkur sohada ilmiy izlanish olib borayotgan o‘zbekistonlik talaba qiz bilan suhbatlashdi. Bu yerda olgan bilim va tajribalarini mamlakatimizda tatbiq etib, yurtimizda muqobil energetikani rivojlantirishga hissa qo‘shish muhimligini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с технопарком «Masdar City» в Абу-Даби
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил технопарк «Masdar City». Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Этот проект, занимающий 600 гектаров, представляет собой инновационный экогород, возводимый с использованием современных технологий и инженерных решений. Здесь используются только экологически чистые источники энергии, в частности солнечные батареи и фотоэлектрические устройства. Въезд автомобилей в технопарк запрещен, вместо них налажено движение беспилотного электрического транспорта.
Делегации нашей страны представлена информация об особенностях технопарка. Отмечалось, что в городе создана благоприятная научно-творческая среда для создания инновационных разработок и внедрения их в различные сферы жизни. Улицы экогорода оснащены средствами поддержания оптимальной температуры, фонтанами и водоемами, которые способствуют обеспечению комфортного микроклимата.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью действующей здесь лаборатории, занимающейся исследованиями в области производства солнечных панелей. Отмечалось, что подобные инновационные центры имеют важное значение для минимизации воздействия человека на окружающую среду и укрепления международного научного сотрудничества.