Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyev bilan telefonda suhbatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni bugun Prezident vakolatlarini zimmasidan soqit etish to‘g‘risida e’lon qilgan Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev va Nursulton Nazarboyev bir-birlarini samimiy qutlab, O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib, ko‘p qirrali sermahsul hamkorlik kengayib borayotganini alohida mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
O‘zbekiston Prezidenti uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlari uchun mustahkam poydevor yaratishga qardosh Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti qo‘shgan hissani yuksak baholadi va chuqur minnatdorlik bilan qayd etdi.
Muloqotda Nursulton Nazarboyev rahbarligida zamonaviy bozor iqtisodiyotiga ega davlat barpo etilgani ta’kidlandi. Tinchlik va barqarorlik, millatlararo va konfessiyalararo totuvlik ta’minlandi, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘si mustahkamlandi. Bugun Qozog‘iston dunyoning 50 rivojlangan davlatlari sirasiga kiradi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboyevga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va Qozog‘iston xalqiga xizmat qilish yo‘lida muvaffaqiyatlar tiladi.
Tomonlar davlatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro ishonch va hamkorlik bundan buyon ham izchil mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.

Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев поговорили по телефону
Сегодня, 19 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым, который сегодня объявил о сложении с себя полномочий Президента страны. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Тепло приветствовав друг друга, Шавкат Мирзиёев и Нурсултан Назарбаев с особым удовлетворением подчеркнули динамичное развитие и укрепление отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства, расширение плодотворного многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.
Президент Узбекистана высоко оценил и с глубокой благодарностью отметил личный вклад Первого Президента братского Казахстана в создание прочного фундамента долгосрочных и взаимовыгодных узбекско-казахстанских отношений.
В ходе беседы отмечалось, что под руководством Нурсултана Назарбаева создано государство с современной рыночной экономикой. Обеспечены мир и стабильность, межэтническое и межконфессиональное согласие, укрепился авторитет страны на международной арене. Сегодня Казахстан входит в число 50 развитых государств мира.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев искренне пожелал Первому Президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву крепкого здоровья, благополучия и успехов в дальнейшем служении народу Казахстана.
Выражена взаимная убежденность в дальнейшем поступательном укреплении добрососедства, доверия и партнерства между нашими государствами и народами.