Sovuq ob-havo chekinadimi? Gidrometeorologiya xizmatining so‘nggi ma’lumoti
Ushbu haftaning ish kunlari oxirida O‘zbekiston hududi Rossiyaning Yevropa hududi orqali kirib kelgan juda sovuq havo massalari ta’siri ostida bo‘ldi.
Kechasi va ertalb havo harorati 10-12° sovuqgacha pasaydi. Qoraqalpog‘istonda 20-22° sovuq, Ustyurtda 23-25° sovuq bo‘ldi. Kunduz kunlari harorat 4-6° sovuqdan yuqoriga ko‘tarilmadi, shimolda harorat 8-10° sovuq atrofida bo‘ldi. Bunday harorat me’yoriy qiymatlardan 12-17° past bo‘ldi.
Bugundan boshlab sovuq havo massalari respublikamiz hududidan chiqishni boshladi. Uning o‘rniga Turkmaniston hududlaridan iliq havo massalari kirib kelmoqda.
Dam olish kunlari havoning ilishi davom etadi. Yakshanba kuniga kelib, kechasi 3-5° sovuqgacha kuchsizlanadi, kunduz kunlari esa 7-12° iliqgacha ko‘tariladi. Ammo bu fevral oyining oxiridagi iqlimiy me’yorlardan biroz pastroqdir.
Respublika hududining ko‘p qismida yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘lishi kutilmoqda. Faqat Qoraqalpog‘istonda, Xorazm viloyatida va respublikaning tog‘li hududlarida ba’zi joylarda biroz qor yog‘adi.

В выходные станет теплее – Узгидромет
В последние рабочие дни этой недели территория Узбекистана находилась под влиянием очень холодной воздушной массы, пришедшей к нам с Европейской территории России.
С сегодняшнего дня холодная воздушная масса начала отступать с территории нашей республики. На смену ей приходит более теплый воздух с районов Туркменистана, сообщает Узгидромет.
В выходные дни потепление продолжится. К воскресенью ночные морозы ослабеют до 3-5° мороза, а днем воздух прогреется до 7-12° тепла. Но это ещё чуть ниже климатической нормы для конца февраля.
По большей части территории республики ожидается погода без осадков. Лишь по Каракалпакстану, Хорезмской области и в горных районах республики местами пройдет небольшой снег. По горным районам Узбекистана сохраняется лавинная опасность.