Termizda harbiy qismlarning jangovar shayligini to‘satdan tekshirish boshlandi
Qurolli Kuchlar Bosh shtabi tomonidan Termiz garnizonida joylashgan harbiy qismlarda bo‘linmalarning jangovar tayyorgarligi to‘satdan tekshirish bo‘yicha inspektorlik mashg‘ulotlari boshlandi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Kecha, 14-may kuni ertalabki saharda berilgan trevoga signalidan so‘ng, garnizonda joylashgan harbiy qism va muassasalar yuqori jangovar shaylik holatlariga keltirildi.
Mashg‘ulotlarning dastlabki bosqichida garnizon hududidagi harbiy ob’yektlarni qo‘riqlash va himoya qilish rejimi kuchaytirilib, bo‘linmalarning harbiy texnikalarda «Termiz» poligoniga chiqib ketishi ta’minlandi.
Poligonga chiqqan bo‘linmalar mobil boshqaruv punktlarini yoyib, ishga tushurdi. Tekshiruv davomida harbiy xizmatchilarning taktik tayyorgarligi, topografiya, maxsus tayyorgarlik, ommaviy qirg‘in qurollaridan himoyalanish va boshqa fanlar bo‘yicha bilimlari sinovdan o‘tkazilishi boshlandi.
Bir necha kun davom etadigan to‘satdan tekshiruvni o‘tkazishdan maqsad batalon taktik guruhlarining jangovar shayligi, harbiy xizmatchilarning jismoniy tayyorgarligi, harbiy texnika va qurol-aslahalardan unumli foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalari sinaladi.

В Термезском гарнизоне началась внезапная проверка боевой готовности воинских частей
14 мая Генеральным штабом Вооруженных Сил Узбекистана началась внезапная инспекторская проверка боеготовности воинских частей и учреждений, дислоцированные в Термезском гарнизоне. Ранним утром подразделения были подняты по условному сигналу «Тревога» и приведены в высшие степени боевой готовности. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны.
В первый день учений было организовано усиление режима охраны и обороны военных объектов в гарнизоне, выезд личного состава на полигон «Термез».
Подразделения, прибывшие на полигон развернули мобильные пункты управления и организовали работу на них. В ходе проверки осуществляется сдача военнослужащими контрольно-проверочных занятий по предметам обучения командирской и боевой подготовки.
Цельями внезапной проверки, которая пройдет в течении нескольких дней, являются проверка боеготовности батальонно-тактических групп, физическая подготовка военнослужащих, практические навыки по владению вооружением и военной техники.