Toshkentda ilk bor GDG-DevFest dasturchilar festivali bo‘lib o‘tadi
O‘zbekistonda ilk bor Google kompaniyasining asosiy tadbirlaridan biri — dasturchilar uchun Google Developers Group (GDG) DevFest festivali o‘tkaziladi. Bu haqda AKT vazirligi Axborot xizmati xabar berdi.
Tadbir Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi ko‘magida Toshkentdagi Inha universiteti (IUT), Google, Google Developers Group (GDG) Tashkent va O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi tomonidan 2018-yil 24-noyabrda bo‘lib o‘tadi.
DevFest — Google Developers Group jamoalari tomonidan har yili Google kompaniyasi ko‘magida o‘tkaziladigan global tadbirlardan biridir. Ushbu tadbir doirasida Googlening so‘nggi texnologiyalari va ishlanmalari taqdim qilinadi. Xususan, ishtirokchilar mobil ilovalarni yaratish, VR/AR texnologiyalaridan biznesda foydalanish va boshqa mavzulardagi muhokamalarda ishtirok etadi.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentdagi Inha universiteti 2015-yildan buyon yosh mutaxassislar uchun Google I/O Extended Tashkent konferensiyasini o‘tkazib keladi. Konferensiya o‘zbekistonlik yosh mutaxassislarni Googlening innovatsion yechimlari bilan tanishishi uchun o‘ziga xos maydondir.

Впервые в Ташкенте пройдет фестиваль разработчиков GDG-DevFest
В Узбекистане впервые пройдет одно из главных мероприятий компании Google для разработчиков – Google Developers Group (GDG) DevFest.
Университет Инха в г. Ташкенте (IUT), компания Google, Google Developers Group (GDG) Tashkent и Союз молодежи Узбекистана 24 ноября 2018 года при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства народного образования и Офиса ПРООН в Узбекистане проведут международный фестиваль разработчиков GDG-Tashkent – DevFest.
DevFest – это глобальное событие, проводимое по всему миру сообществами Google Developers Group при поддержке компании Google. В рамках мероприятия будут представлены и обсуждены последние технологии и разработки Google. В частности, участники рассмотрят вопросы создания мобильных приложений, использования возможности VR/AR технологий в бизнесе, и т.д.
Напомним, что с 2015 года IUT проводит конференцию Google I/O Extended Tashkent для молодых специалистов. Конференция является площадкой для ознакомления молодых специалистов Узбекистана с самыми новыми актуальными концепциями инновационных решений компании Google.