Ucell: Sifat va tezlik ustida ish olib borilmoqda
Ucell kompaniyasi doimiy ravishda aloqa sifatini yaxshilash va Internet tezligini oshirish ustida ish olib boradi. Yangi yil oldi kunlarida Ucell 200ga yaqin tayanch stansiyasi qurilgani va Qoraqalpog‘iston Respublikasi, mamlakatdagi 12ta viloyat hamda Toshkentda mavjud 500dan oshiq tayanch stansiya modernizatsiyalashtirilgani haqida hisobot berdi. Ayniqsa, o‘tgan yilning IV choragi Ucell texnik departamenti xodimlari uchun unumli bo‘ldi.
Asosiy shartlardan biri
Uyali aloqa va tezkor Internetni to‘siqlarsiz qabul qilish uchun yaxshi telefon va sifatli signal kerak. Agar birinchisi abonentga bog‘liq bo‘lsa, ikkinchisi mobil operatorlar tomonidan ta’minlanadi. Asosiy shartlardan biri shuki, abonentlar eng yaqin tayanch stansiyasi (keyingi o‘rinlarda TS) signal qamrovi masofasida bo‘lishlari kerak.
Shuning uchun yangi maydonchalarni qurish joylari ob’yektlar qamrovi, daromadgirligi, trafik va sifat ko‘rsatkichlaridan kelib chiqib aniqlandi.
Alohida e’tibor trafik nuqtayi nazaridan yuklamasi ortib ketgan maydonchalarga qaratildi. Shuningdek, yoppasiga amalga oshirilayotgan faol qurilish ishlari natijasida TS demontaji yuzaga kelgan mamlakatimiz shaharlarida signal bilan qoplanganlikni ta’minlashga katta kuch berildi.
Natijada Ucell Buxoro, Samarqand va Toshkentda kerakli miqdorda yangi maydonchalar qurib, yetakchi tayanch stansiyalarni tiklashga erishdi. Ta’kidlash o‘rinliki, masalan, Samarqandda tayanch stansiyalarning 26 foizi modernizatsiyalashtirilgan bo‘lsa, Andijon viloyatida 99,6 foiz stansiya modernizatsiyalashtirildi.
O‘tgan yili O‘zbekiston bo‘ylab jami 500dan oshiq stansiya modernizatsiya qilindi.
Nafaqat biznes, balki ijtimoiy masalalar ham
Ikkita raqam. Birinchisi – standart tayanch stansiyasining narxi (uchta sektor: atrofdagi hududni qoplovchi antennalar va uchta qatlam: 2G, 3G hamda 4G) o‘rtacha 70-80 ming dollarni tashkil etadi. O‘rtacha deb aytayotganimizning sababi, 70 metrlik antenna-machtali inshoot yoki tom ustidagi qabul-uzatish apparaturasi kompleksining narxi sezilarli darajada farq qiladi.
Ikkinchi raqam. O‘zbekistonda abonentning o‘rtacha oylik hisobi (ARPU) 24 ming so‘mni tashkil etadi. Ya’ni, biz mobil aloqa va internetga oyiga o‘rtacha 2,22 dollar sarflaymiz.
Ushbu ikki raqamni bilganingizdan so‘ng tayanch stansiyasi xarajatlari o‘zini oqlashi uchun qancha abonent va vaqt kerakligini oson tasavvur qilasiz. Bunda yuqorida aytib o‘tilgan narxga ijara, elektr ta’minoti, ta’mirlash va mutaxassislar ish haqi kiritilmagan.
Faoliyatini boshlagan kundan to hozirga qadar Ucell ijtimoiy funksiyalarni bajaruvchi tayanch stansiyalarni qurib kelmoqda. Ha, Ucell biznes-kompaniya va tijoriy manfaatga erishishni ko‘zda tutadi. Biz aholisi kam hududlardagi TS umuman yoki yaqin orada daromad keltirmasligi mumkinligini bilamiz, lekin ular insonlarning qulayligi uchun qurilmoqda.
«Obod qishloq» dasturi doirasida mamlakatning chekka va aholisi kam hududlarida Ucell 19ta stansiyani qurib, foydalanishga topshirdi: bu, xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari.
Yangi tayanch stansiyalari o‘rnatilgan aholi punktlari orasida:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxtako‘pir tumani «Qoniratko‘l» qishloq fuqarolar yig‘ini;
• Jizzax viloyati, Baxmal tumani, Baxmal QFY «Boyqo‘ng‘ir» qishlog‘i;
• Qashqadaryo viloyati Qamashi tumanidagi «Loyqasoy» mahalliy fuqarolar yig‘ini;
• Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumani «Shahriobod» mahallasi «Hurvatan», qishlog‘i bor.
2021 yilda uyali aloqa va internet bilan ta’minlangan bunday chekka va aholisi kam punktlar soni 19ta.
Qayerda qurish qiyinroq?
Uskuna va jihozlarni faqat vertolyot yoki eshakda yetkazish mumkin bo‘lgan joylarda emas. TSni yoppasiga qurilish ishlari ketayotgan yirik shaharlarda o‘rnatish hammasidan qiyin.
Shahar muhitida maydoncha barpo etish bilan bog‘liq ma’lum muammolar bor: chunki yer ostidagi mavjud kommunikatsiyalarni aniqlash oson emas. Maxsus texnikaning ob’yektlarga yetib borishida ham qiyinchiliklar uchrab turadi.
Qishloq joylarida TS qurishning ham o‘ziga yarasha murakkabliklari bor. U yerda elektr ta’minoti liniyalarini o‘rnatish muammo. Ko‘p saytlar katta shaharlar tashqarisida joylashgani hisobiga havo elektr tarmog‘i liniyalarini mahalliy fuqarolar uchastkalari bo‘ylab tortishga to‘g‘ri kelar edi. Dastlab ushbu qurilish, ayniqsa, maydonchani u yoki bu transformator podstansiyasiga ulash masalalari ayrimlarda norozilik uyg‘otdi. Biroq tushuntirish ishlarini olib borish yo‘li bilan muammolar muvaffaqiyatli tarzda bartaraf etildi va ob’yektlar ishga tushirildi.
Qurilish qancha vaqt talab etadi?
Yangi ob’yektni yaratish jarayoni yetarlicha ko‘p vaqt talab qiladi. Amaliyotda qurilish haqida qaror qabul qilingan vaqtdan boshlab tarmoqqa ulashgacha 130dan 310 kungacha o‘tadi. O‘rtacha loyiha 6 oy davom etadi.
Ish bosqichlari:
• U yoki bu tumanda vishka o‘rnatish ehtiyojini aniqlash.
• Radio-qoplamasi, transport va elektr ta’minoti imkoniyatlari talablariga javob beradigan nomzod-yer uchastkasini qidirish.
• Ijara shartnomasini imzolash yoki ajratilgan yer uchastkasini olish, tashqi elektr tarmoqlariga ulanish uchun texnik sharoitlarga ega bo‘lish.
• Ishlab chiqilgan loyiha asosida qurilish ishlarini o‘tkazishga buyurtma e’lon qilinadi.
• Uskuna va jihozlar buyurtma qilinadi.
• Zarur ruxsatnomalarga ega bo‘lish uchun kompetent idoralarga murojaatlar yo‘llanadi.
• Qurilish ishlari yakunlanganidan so‘ng uskunalar montaji, integratsiyasi amalga oshiriladi; radio parametrlari optimizatsiyasi, shuningdek statistika tahlili o‘tkaziladi.
• Zarur ruxsatnomalar (legallashtirish) olingach, TS efirda paydo bo‘ladi va odamlar Ucell sifatli xizmatidan foydalana oladi.
Mikroto‘lqinli pechdan ham xavfsiz
Darhol javob beramiz: xavfsiz. Turar joylar, maktablar, bolalar bog‘chalari va shifoxonalar yaqinida TS qurish xavfsiz. Davlat mamlakatda qabul qilingan sanitar normalariga rioya qilish ustidan juda qat’iy nazorat o‘rnatgan. Har bir ob’yekt uchun sanitar pasport ishlab chiqiladi va unda nurlanish hududlari ko‘rsatilgan tegishli zichligi bilan aks ettiriladi.
O‘zbekistonda ruxsat berilgan aloqa oqimining zichlik darajasi - 10 mk V/sm2.
Har bir yutuqning o‘z nomi bor
Texnik blok xodimlarining yuqori darajadagi professionalligi va intiluvchanligi tufayli 2021 yil texnik rivojlanish rejasi bajarildi.
Ushbu yuksak muvaffaqiyatga Dmitriy Abduraxmanov rahbarligi ostidagi jamoa o‘zining katta hissasini qo‘shdi: O‘tkir Ne’matov, Anvar Suleymanov, Timur Aminov, Alisher Ibadullayev, Orzubek Qodirov, Murat Kurbanov, Emil Kurtnazarov va Sardorbek Xolmuhammedov.
Hududiy mutaxassislarni ham ta’kidlab o‘tamiz: Azamat Aniyazov, Andrey Dmitriyev, Ahmadjon G‘ulomov, Bahodir Umarov, Igor Vanishev, Mansur Eshmuratov, Marat Djumayev, Muratbay Seyidov, Firdavs Imomov va Elmurod Raximov.
Harakatchan va faol jamoa qisqa fursatlarda ob’yektlarning qurilish tayyorgarligini ta’minlash va ularni hatto murakkab iqlim sharoitlariga ega chekka hududlarga ham integratsiya qilishga erishdi.
2022 yilga qurilish rejalari
Ucell aloqa sifatini yaxshilash ustida tinimsiz ishlamoqda.
Bu maqsadda 2022 yilda bir necha yuzlab yangi maydonchalar quriladi. Bundan tashqari, butun O‘zbekiston bo‘ylab 800dan oshiq tayanch stansiyalari modernizatsiya qilinadi.
Asosiy e’tibor TSni optik tolali aloqa liniyalari (OTAL) bo‘ylab ulashga qaratiladi. Chunki releli aloqa emas, aynan OTAL axborot uzatishning yuqori tezligi, ishonchlilik, tizimning to‘siqlarga bardoshliligi va tejamkorlikni ta’minlay oladi.
Yaqin to‘rt yil uchun tasdiqlangan rejada transport infrastrukturasini va, avvalo, butun respublika hududida optik tolali aloqa liniyalari to‘liq rivojlantirish ko‘zda tutilgan.

Ucell: Работаем над качеством и скоростью
Компания Ucell всегда работает над повышением качества связи и увеличением скорости Интернета. В предновогодние дни Ucell отчиталась о строительстве около 200 новых базовых станций и модернизации свыше 500 существующих базовых станций в Республике Каракалпакстан, двенадцати областях страны и в Ташкенте. Особенно продуктивным для специалистов технического департамента Ucell стал IV квартал минувшего года.
Главное, но не единственное условие
Для уверенного приёма сотовой связи и скоростного Интернета нужен хороший телефон и отличный сигнал. Если первое зависит от абонента, то второе обеспечивают мобильные операторы. Главное, но не единственное условие: абоненты должны быть на расстоянии покрытия сигналом от ближайшей базовой станции (далее БС).
Поэтому места строительства новых площадок определялись исходя из потребностей в покрытии, доходности объектов, трафика и качественных показателей.
Отдельное внимание было уделено перегруженным с точки зрения трафика площадкам. Большой упор был сделан на восстановление покрытия в тех городах страны, где в связи с проводимым активным массовым строительством были произведены демонтажи БС.
Благодаря этому Ucell удалось восстановить ключевые БС в Бухаре Самарканде и Ташкенте, где построено необходимое количество новых площадок. Особо важно подчеркнуть, что, к примеру, в Самарканде модернизировано 26 % базовых станций, а в Андижанской области модернизировано 99,6% всех станций.
Всего же по Узбекистану в прошлом году было модернизировано свыше 500 станций.
Не только бизнес, но и социальные задачи
Две цифры. Первая. Стоимость стандартной базовой станции (три сектора-антенны, покрывающие пространство вокруг и три слоя: 2G, 3G и 4G) составляет в среднем 70-80 тысяч долларов. Мы говорим в среднем, потому как стоимость антенно-мачтового сооружения высотой 70 метров или комплекса приёмопередающей аппаратуры на крыше значительно разнятся.
Вторая цифра. Средний ежемесячный счет абонента (ARPU) в Узбекистане составляет 24 тысячи сумов. То есть в среднем мы тратим на мобильную связь и интернет 2,22 доллара в месяц.
Зная эти две цифры, вы можете легко представить: сколько нужно абонентов и времени для окупаемости базовой станции при том, что в озвученную выше среднюю цену не входят текущие расходы: аренда, электропитание, ремонт и зарплата специалистов.
Во все годы существования Ucell строит базовые станции, которые выполняют социальные функции. Да, Ucell бизнес-компания и ориентирована на достижение коммерческой выгоды. Вполне допускаем, что БС на малонаселенных территориях не принесут или не скоро принесут доход, но они строятся для удобства людей.
В рамках программы «Обод кишлок – Благоустроенное село» в труднодоступных и малонаселённых районах страны Ucell построила и ввела в эксплуатацию 19 станций: в Республике Каракалпакстан, Джизакской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях.
Среди населённых пунктов, где были поставлены новые базовые станции:
- сельский сход граждан (ССГ) «Коныраткуль» Тахтакупырского района Республики Каракалпакстан;
- селение «Бойкунгир» Бахмальский ССГ, Бахмальского района Джизакской области;
- селение «Шурчи», местный сход граждан «Лойкасой», Камашинский район Кашкадарьинкой области;
- селение «Хурватан», махалля «Шахриобод», Сариасийский район Сурхандарьинской области.
Таких труднодоступных и малонаселённых пунктов, обеспеченных сотовой связью и интернетом в 2021 году было девятнадцать.
Где строить труднее всего?
Как бы это ни показалось удивительным: не в тех местах, куда оборудование можно доставить только вертолётом или на ослике. Труднее всего устанавливать БС… в крупных городах, где идет массовое строительство.
В городской среде есть определенные проблемы с возведением площадки: когда не так просто определить существующие подземные коммуникации. Встречаются сложности и при доступе специальной техники к объектам.
Есть свои сложности при строительстве БС в сельской местности. Там проблема: прокладка линий электроснабжения. Учитывая, что многие сайты были расположены за пределами больших городов, часто требовалась прокладка протяженных линий воздушной электросети, которые нередко проходили через участки местных жителей. Поначалу не все однозначно относились к данному строительству, особенно в вопросах подключения площадки к той или иной трансформаторной подстанции. Однако путём разъяснительных работ проблемы были успешно решены и объекты запущены.
Сколько времени занимает строительство?
Процесс создания нового объекта занимает довольно много времени. На практике с момента принятия решения о строительстве до включения в сеть проходит от 130 до 310 дней.
В среднем же проект длится шесть месяцев. Этапы работы:
- Определяется необходимость установки вышки в том или ином районе.
- Поиск земельного участка-кандидата, удовлетворяющего требованиям радио-покрытия, доступности по транспорту и электроснабжению.
- Подписание договора аренды или получения землеотвода, получение технических условий на подключение в внешним электрическим сетям.
- На основе разработанного проекта размещается заказ на проведение строительных работ.
Заказывается оборудование. - В компетентные органы направляются обращения за получением необходимых разрешений.
- После окончания строительных работ происходит монтаж оборудования, его интеграция; производится оптимизация радио параметров, а также анализ статистики.
- После получения необходимых разрешений (легализации), БС появляется в эфире, и люди могут пользоваться качественной связью от Ucell.
Безопаснее микроволновки
Сразу отвечаем: безопасно. Строительство базовых станций вблизи жилых домов, школ, детских садов и больниц безопасно. Государство очень строго следит за выполнением принятых в стране санитарных норм. На каждый объект разрабатывается санитарный паспорт, в котором отражаются зоны излучения с указанием соответствующей плотности.
В Узбекистане разрешён уровень плотности потока связи 10 mk W/см2.
У каждого достижения есть имя
Благодаря высокому профессионализму и целеустремленности сотрудников технического блока план технического развития 2021 года выполнен.
Особый вклад в это выдающееся достижение внесла команда под руководством Дмитрия Абдурахманова: Уткир Неъматов, Анвар Сулейманов, Тимур Аминов, Алишер Ибадуллаев, Орзубек Кадыров, Мурат Курбанов, Эмиль Куртназаров и Сардорбек Холмухаммедов.
Отметим и региональных специалистов: Азамат Аниязов, Андрей Дмитриев, Ахмаджан Гулямов, Бахадыр Умаров, Игорь Ванышев, Мансур Эшмуратов, Марат Джумаев, Муратбай Сейидов, Фирдавс Имамов и Элмурод Рахимов.
Энергичному коллективу удалось в кратчайшие сроки обеспечить строительную готовность объектов и провести их интеграцию даже в труднодоступных районах со сложными климатическими условиями.
Планы строительства на 2022 год
Ucell неуклонно работает над качеством связи.
В этих целях в 2022 году будет построено несколько сотен новых площадок. Кроме того, по всему Узбекистану будет модернизировано свыше 800 базовых станций. Причём ключевым фокусом будет подключение БС по волоконно-оптическим линиям связи (ВОЛС). Потому что именно ВОЛС, а не релейная связь способны обеспечить самую высокую скорость передачи информации, высокую надёжность, помехоустойчивость системы и экономичность.
В утверждённых планах на ближайшие четыре года предусмотрено кардинальное развитие транспортной инфраструктуры и, прежде всего, волоконно-оптических линий связи на всей территории республики.