Xalqaro mehnat tashkiloti bosh direktori O‘zbekistonga keladi
Jenevada (Shveysariya) bo‘lib o‘tayotgan 107-Xalqaro mehnat konferensiyasi doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi Xalqaro mehnat tashkiloti bosh direktori Gay Rayder bilan uchrashdi. Bu haqda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Axborot xizmati xabar berdi.
Uchrashuvda janob Rayder O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning natijadorligi va samaradorligiga alohida to‘xtaldi. Respublikada bolalar va majburiy mehnatga to‘liq barham berish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni alohida qayd etdi. Janob Rayder Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida aholini munosib, to‘liq va samarali mehnat qilish tamoyillarini targ‘ib qilish masalalari bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida XMT Bosh direktori O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripovning taklifiga binoan O‘zbekistonga tashrif buyurishini ta’kidladi. G.Rayder dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan xalqaro mehnat konferensiyasi doirasida mamlakatimizga tashrif buyurishni rejalashtirgan.
107-Xalqaro mehnat konferensiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida bosh vazir o‘rinbosari, xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T.Norbayeva, Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sh.Qudbiyev, Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikramov va Kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi raisining o‘rinbosari B.Maxmadaliyev ishtirok etmoqda.

Генеральный директор МОТ посетит Узбекистан в декабре
В рамках проходящей в Женеве (Швейцария) 107-ой Международной конференции труда состоялась встреча делегации Узбекистана с генеральным директором Международной организации труда Гай Райдером. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан.
На встрече Г. Райдер отметил эффективность и результативность реформ, проводимых в Узбекистане под руководством Президента Ш. Мирзиёева. Отдельно отмечены принятые в Республике меры по искоренению детского и принудительного труда. Господин Райдер высказал необходимость расширения сотрудничества между Международной организацией труда (МОТ) и Республикой Узбекистан в вопросах продвижения принципов достойной, полной и продуктивной занятости населения.
В ходе встречи Генеральному директору МОТ было передано приглашение Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова посетить Узбекистан. Планируется, что Г. Райдер посетит нашу страну в декабре месяце в рамках международной конференции по труду, которая пройдет в Ташкенте.
Делегация Узбекистана на 107-ой Международной конференции труда представлена в лице заместителя премьер-министра, председателя Комитета женщин Т.Нарбаевой, Министра занятости и трудовых отношений Ш.Кудбиева, председателя Торгово-промышленной палаты А.Икрамова и заместителя председателя Совета Федерации профсоюзов Махмадалиева Б.
Международная организация труда (МОТ) – специализированное агентство системы ООН, которое ставит целью продвижение принципов социальной справедливости, международно признанных прав человека и прав в сфере труда. Участниками МОТ являются 185 государств, в том числе Республика Узбекистан.