Mamlakatimiz avtomobilsozlik sanoatida yana bir yirik loyihani amalga oshirish yo‘lida dastlabki qadam tashlandi – Koreya Respublikasining «Evergreen Motors Group» kompaniyasi prezidenti Kim Chang Kyon loyiha bo‘yicha amaliy muzokaralar o‘tkazish uchun Namangan viloyatiga keldi, deb xabar bermoqda «O‘zA».
Tegishli soha vakillari ishtirokida o‘tkazilgan taqdimot marosimida viloyatda «Hyundai» yuk avtomobillari va avtobuslarni yig‘ish zavodi» qurish loyihasi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Loyihaga ko‘ra, korxonada yuk ko‘tarish sig‘imi 1 tonnadan 50 tonnagacha bo‘lgan yuk avtomobillari va o‘lchami 9-12 metrli shahar ichida qatnovchi, shaharlararo hamda sayyohlik rusumidagi avtobuslar va maxsus transport vositalari yig‘ish ishlari bajariladi.
Dastlab, kuniga 8-20 va yiliga 1000 ta avtomobil ishlab chiqariladi. Uch yil ichida bu ko‘rsatkich 3 mingtaga yetkaziladi, ya’ni mingta avtobus va 2 mingta yuk mashinasi ishlab chiqariladi. Avvaliga ehtiyot qismlar Koreya Respublikasidan keltirilsa, mahalliylashtirish dasturi asosida uch yil mobaynida ehtiyot qismlarni bosqichma-bosqich shu yerning o‘zida ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi.
Loyiha ishga tushirilishi bilan 1000 ga yaqin ish o‘rni yaratilsa, kelajakda bu ko‘lam 6 mingtaga yetkazilishi rejalashtirilmoqda.
Delegatsiya a’zolari avtomobil zavodi qurilishi uchun tavsiya qilinayotgan maydonlar va u yerdagi sharoitlar bilan tanishdi.

В Намангане будет налажено производство грузовых автомобилей и автобусов «Hyundai»
В ходе поездки в Наманганскую область 2-3 мая нынешнего года Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что в данном регионе отсутствуют крупные производственные предприятия и в скором времени здесь будет реализован проект по строительству автомобильного завода, пишет «O‘zA».
Многие не ожидали, что эта хорошая новость воплотится в жизнь так быстро. Спустя ровно двадцать дней после поездки сделаны первые шаги на пути реализации еще одного крупного проекта в автомобилестроении нашей страны – президент компании "Evergreen Motors Group" Республики Корея Ким Чанг Кён прибыл в область, чтобы провести переговоры по поводу проекта.
На встрече хокима области Хайрулло Бозорова с Ким Чанг Кёном отмечалось, что налаженное между Узбекистаном и Республикой Корея социально-экономическое, научно-техническое сотрудничество еще более укрепляется.
![21.jpg 19.jpg](http://www.uza.uz/upload/medialibrary/cd5/19.jpg)
На презентации, прошедшей с участием представителей соответствующих сфер, дана информация о проекте, в соответствии с которым на предприятии будет осуществляться сборка грузовых автомобилей грузоподъемностью от 1 до 50 тонн, а также междугородних, международных и туристических автобусов, специальных транспортных средств.
![21.jpg 21.jpg](http://www.uza.uz/upload/medialibrary/3f1/21.jpg)
![16-faqat saytga.jpg 16-faqat saytga.jpg](http://www.uza.uz/upload/medialibrary/888/16_faqat-saytga.jpg)
С введением данного предприятия в эксплуатацию будет создано около 100 рабочих мест, а в будущем планируется доведение их до 6 тысяч.
Члены делегации побывали на участках, рекомендуемых для строительства завода, ознакомились с имеющимися условиями.