«Zarafshon» milliy tabiat bog‘idagi yong‘in bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
13 yanvar, shanba kuni Samarqand viloyatida joylashgan «Zarafshon» milliy tabiat bog‘ining «Olmazor» mahallasi hududida joylashgan qismida yong‘in kelib chiqqan va holat bo‘yicha yong‘in-qutqaruv ekipajlari jalb etilib, yong‘in to‘liq bartaraf etilgan edi.
Bosh prokuratura matbuot xizmati bergan xabarga ko‘ra, hodisa joyiga viloyat prokuraturasi mas’ullari yetib borgan. Mazkur holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlariga kirishilgan.
Tergov jarayoni esa Bosh prokuratura tomonidan nazoratga olingan.
Qayd etilishicha, dastlabki hisob-kitoblarda yong‘in natijasida tabiatga yetkazilgan zarar miqdori 120,7 mln so‘mni tashkil etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, «Xabar.uz» avvalroq ushbu hududda deyarli har yili yong‘inlar yuzaga kelishi, yong‘in natijasida esa katta daraxtlar kesilib, o‘tin qilib sotib yuborilishi haqida xavotirlarini yozgan edi.

В Зарафшанском природном парке произошёл пожар, ущерб оценён в 120,7 млн сумов
13 января на территории национального природного парка «Зарафшан», охраняемой природной территории, расположенной в Самаркандской области произошёл пожар.
Управление по чрезвычайным ситуациям области сообщило, что получило сигнал о возгорании в тугайных зарослях на берегу реки Зарафшан около 16:30. Для тушения пожара было направлено шесть пожарно-спасательных экипажей. Пострадавших нет.
Днем позже пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана сообщила, что, по предварительным данным, сумма ущерба, причинённого природе, составляет 120,7 млн сумов.
Возбуждено уголовное дело, ведётся следствие. Дело находится на контроле у Генпрокуратуры.
Напомним, что это не первый пожар на территории парка. Ранее Xabar.uz выражал свою озабоченность тем, что здесь почти каждый год происходят пожары, вследсвие чего большие деревья срубают и продают.