Mirziyoyev MDH Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishida qator takliflarni bildirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishida ko‘p tomonlama hamkorlik samaradorligini oshirish hamda mamlakatlar iqtisodiyoti barqarorligini mustahkamlashga qaratilgan bir qator amaliy takliflar bilan chiqdi.
- global beqarorlik sharoitida MDH formati barqaror va zarur tuzilma sifatida o‘zini namoyon etayotganini ta’kidlab, e’tiborni hamkorlikning amaliy yo‘nalishlariga qaratishni taklif qildi;
- barcha transport turlari bilan integratsiyalashgan axborot-logistika markazlarini yaratish hamda transport sohasida davlat-xususiy sheriklik masalalari bo‘yicha MDH mamlakatlari konferensiyasini O‘zbekistonda o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi;
- maxsus iqtisodiy zonalarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tayyorlashni, shuningdek, MDH Venchur platformasini yaratish orqali startaplar va innovatsiyalarni ilgari surishni taklif qildi;
- O‘zbekiston Toshkent shahrida «INNOPROM» ko‘rgazmasi doirasida MDH innovatsion sanoat forumini o‘tkazishga tayyorligini ma’lum qildi;
- MDH energetika sektorini innovatsion rivojlantirish dasturini ishlab chiqish va an’anaviy hamda “yashil” energetika bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish taklifini bildirdi;
- Raqamlashtirish va sun’iy intellekt sohasida ko‘p tomonlama amaliy harakatlar rejasini ishlab chiqish, shuningdek, fan, ta’lim va madaniyat sohalarida hamkorlikni kengaytirishni taklif qildi;
- Diplomlarni o‘zaro tan olish bo‘yicha yangi davlatlararo kelishuvni tayyorlash, shuningdek, Xiva shahrida MDH Yoshlar forumini o‘tkazib, Yoshlar innovatsiya laboratoriyasini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi;
- xavfsizlik masalalariga to‘xtalib, MDH mamlakatlari tashqi siyosat idoralari va maxsus xizmatlar o‘rtasida muvofiqlashtiruvni kuchaytirish, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatga alohida e’tibor qaratib, ushbu mamlakatdagi infratuzilma loyihalarida birgalikda ishtirok etishni taklif qildi.

Шавкат Мирзиёев выдвинул ряд предложений на заседании Совета глав государств СНГ
Президент Шавкат Мирзиёев на заседании Совета глав государств СНГ выступил с рядом практических предложений, направленных на повышение эффективности многостороннего взаимодействия и укрепление устойчивости экономик стран Содружества.
– подчеркнул устойчивость и востребованность формата СНГ в условиях глобальной нестабильности и предложил сосредоточить усилия на практических направлениях сотрудничества;
– выдвинул предложение о создании информационно-логистических центров, интегрированных со всеми видами транспорта, и проведении в Узбекистане Конференции стран СНГ по государственно-частному партнёрству в транспорте;
– предложил подготовить «дорожную карту» поддержки и развития особых экономических зон, а также создать Венчурную платформу СНГ для продвижения стартапов и инноваций;
– объявил о готовности Узбекистана провести в Ташкенте Форум инновационной индустрии СНГ в рамках выставки «ИННОПРОМ»;
– выступил за разработку Программы инновационного развития энергетического сектора СНГ и реализацию совместных проектов по традиционной и «зелёной» энергетике;
– предложил подготовить многосторонний План действий по цифровизации и искусственному интеллекту, расширить сотрудничество в науке, образовании и культуре;
– выдвинул инициативу о новом Межгосударственном соглашении о взаимном признании дипломов и о проведении в Хиве Молодёжного форума СНГ с созданием Молодёжной лаборатории инноваций;
– затронул вопросы безопасности и предложил активизировать координацию между внешнеполитическими ведомствами и спецслужбами стран СНГ, уделил особое внимание ситуации в Афганистане, предложил совместно участвовать в инфраструктурных проектах в этой стране.