Foto: O‘zbekiston TIV
O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligida migratsiya masalalari bo‘yicha Rossiya tomoni bilan har oy o‘tkaziladigan navbatdagi uchrashuv tashkil etildi. Bu haqda vazirlik matbuot kotibi Ahror Burhonov ma’lum qildi.
Uchrashuvda Rossiya hududidagi ayrim holatlarda O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan ruxsatsiz tekshiruvlar, hurmatsizlik va qo‘pol muomalalar kuzatilayotgani to‘g‘risidagi xabarlar tashvish uyg‘otayotgani ta’kidlangan.
Bunday holatlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarga aslo to‘g‘ri kelmasligi, ularning oldini olish uchun aniq chora-tadbirlar zarurligiga e’tibor qaratdik, deb yozdi Burhonov.
O‘zbekiston Respublikasi xorijda yashayotgan va vaqtincha bo‘lib turgan fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilishni o‘zining ustuvor vazifasi deb biladi.
Ushbu masala yuzasidan O‘zbekistonning Moskva shahridagi elchixonasi tomonidan ham Rossiya tomoni bilan tegishli diplomatik kanallar orqali muloqot olib borilmoqda.
O‘zbekiston tomoni barcha fuqarolarga nisbatan xalqaro huquq va inson huquqlariga rioya qilinishini ta’minlashga chaqiradi. Shu munosabat bilan, Rossiya Federatsiyasining tegishli idoralari O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan hurmat bilan munosabatda bo‘lish, ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitmaslikka chaqirildi.
Moskvadagi holat yuzasidan Rossiya tashqi ishlar vazirligiga O‘zbekiston elchixonasi tomonidan nota yuborilib, ushbu holatga izoh berish hamda inson huquqlari yaqqol buzilganligi aks etganligi, bu esa qabul qilib bo‘lmas holatligi ta’kidlanib, kuch ishlatar tashkilot vakillarining harakatlariga huquqiy baho berish so‘ralgan.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi ushbu masalani o‘zining doimiy nazoratida ushlab turadi va kerakli hollarda qo‘shimcha choralar ko‘rishni davom ettiradi.

В Министерстве иностранных дел Узбекистана состоялась очередная встреча с российской стороной, проводимая ежемесячно по вопросам миграции. Об этом сообщила пресс-служба министерства.
Сообщается, что в некоторых случаях на территории России происходят несанкционированные проверки, проявления неуважения и грубого обращения в отношении граждан Узбекистана, что вызывает обеспокоенность.
Было подчеркнуто, что подобные случаи никак не соответствуют дружественным отношениям между странами и требуют принятия конкретных мер для их предотвращения.
В сообщении МИД отмечается, что защита прав и интересов граждан Узбекистана, находящихся за рубежом или временно пребывающих там, является приоритетной задачей ведомства.
По данному вопросу посольством Узбекистана в Москве также ведется диалог с российской стороной через соответствующие дипломатические каналы.
«Узбекистанская сторона призывает обеспечить соблюдение норм международного и гуманитарного права в отношении всех граждан. В этой связи мы призываем соответствующие российские органы относиться с уважением к гражданам Узбекистана, не допускать ущемления их чести и достоинства», — говорится в сообщении.
Кроме того, сообщается, что в связи с ситуацией в Москве посольство направило ноту в Министерство иностранных дел России с просьбой дать разъяснения по инциденту, в котором зафиксированы явные нарушения прав человека. В ноте указано, что подобные случаи являются недопустимыми, и призвано дать правовую оценку действиям сотрудников силовых структур.
МИД Узбекистана также добавил, что данный вопрос находится под постоянным контролем ведомства, и при необходимости будут приняты дополнительные меры.
Ранее в сети распространились видео рейда сотрудников ОМОНа в общежитии для мигрантов Москве, в ходе которого с мигрантами, у которых были проблемы в документах, обращались в грубой форме.