O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-avgust kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takesi Ivaya boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Yaponiya Bosh vaziri Sigeru Isibaning samimiy salomi va O‘zbekiston Mustaqilligi kuni munosabati bilan tabriklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Faol muloqotlar davom etayotgani va amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugun o‘tkazilgan ikki mamlakat tashqi ishlar vazirlarining Strategik muloqoti birinchi yig‘ilishining samarali natijalari yuksak baholandi.
Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, Yaponiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. 17-avgust kuni Osaka shahrida "EXPO 2025" butunjahon ko‘rgazmasi doirasida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston milliy kuni muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va madaniy-gumanitar hamkorlikning aniq loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston-Yaponiya markazi faoliyatini kengaytirish va kelgusida uning negizida Yaponiyaning yetakchi universitetlari ishtirokida qo‘shma universitet tashkil etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan "Markaziy Osiyo + Yaponiya" formatidagi bo‘lajak sammitni o‘tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа принял делегацию во главе с министром иностранных дел Японии Такэси Иваей, находящимся в нашей стране с официальным визитом.
Высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и поздравления Премьер-министра Японии Сигэру Исибы в связи с Днем независимости Узбекистана.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся активные контакты и динамичное развитие практического взаимодействия. Высоко оценены плодотворные результаты проведённого сегодня первого заседания Стратегического диалога министров иностранных дел двух стран.
Растут объемы товарооборота, реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний Японии. 17 августа успешно прошли мероприятия Национального дня Узбекистана на Всемирной выставке «EXPO 2025» в городе Осаке.
Особое внимание было уделено углублению политического диалога, продвижению конкретных проектов торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Поддержаны планы по расширению деятельности Узбекско-Японского центра и созданию в перспективе на его базе совместного университета с участием ведущих университетов Японии.
Состоялся также обмен мнениями по международной и региональной повестке, включая проведение предстоящего саммита в формате «Центральная Азия + Япония».