Mbappe: ishtaha va iqtidor...
O‘shanda yosh iqtidor poytaxt klubi rahbarlaridan jami 55 million yevroni o‘z ichiga olgan besh yillik shartnoma talab qiladi. Bundan tashqari, mabodo, moliyaviy «feyr-pley» sabab PSJ klubi UYeFA chempionlar ligasidan chetlatilgudek bo‘lsa, qo‘shimcha tovon puli to‘lashi, agar «Oltin to‘p» sohibiga aylansa, jamoaning eng ko‘p maosh oluvchi o‘yinchisiga aylanishi kerak. Shuningdek, o‘ziga shaxsiy samolyot ajratish ham maqsadga muvofiqligini qo‘shimcha qilgan.
Futbolchining shu tariqa katta talablar qo‘yishi bejiz emas: o‘sha paytda yorqin o‘yinlari bilan barchani lol qoldirayotgan yosh fransuzga Madridning «Real» klubi ham jiddiy qiziqish bildirib, uning uchun 214 millon yervo to‘lashga tayyor edi-da. Parij klubi futbolchining maosh borasidagi barcha talablarini to‘la, boshqalarini esa qisman qanoatlantiradi. Natijada Mbappe jamoada bir yil ijara asosida o‘ynagach, 180 million yevro evaziga klubning to‘laqonli a’zosiga aylandi.
Yaqinda «CIES Football Observatory» kompaniyasi futbolchilarning transfer narxlarini e’lon qildi. Unga ko‘ra, Mbappening narxi 216,5 million yevroni tashkil etadi. Ayni paytda kimsan Ronaldu yoki Messining narxi ham bunchalik baland emas. Demak, ishtaha ham iqtidorga yarasha ekan-da.

Мбаппе заставил ПСЖ выплатить ему €55 млн
Чемпион мира по футболу в составе сборной Франции, нападающий «Пари Сен-Жермен» Килиан Мбаппе летом 2017 года предпочёл парижан «Реалу». Известно, что мадридский клуб был готов отдать за игрока €214 млн.
В договоре аренды с ПСЖ было прописано условие, предусматривающее дальнейший выкуп футболиста за €180 млн. При этом Килиан требовал €55 млн за 5 лет, личный частный самолёт и статус самого высокооплачиваемого игрока в случае, если он станет обладателем «Золотого мяча».
Также нападающий учёл денежную компенсацию на тот случай, если ПСЖ исключат из Лиги чемпионов за нарушение правил финансового фейр-плей.
Требования по зарплате были выполнены, остальные пункты — частично, сообщает Mediapart со ссылкой на информацию Football Leaks.
Сборная Франции стала лидером ЧМ-2018 в России, обыграв в финале хорватов (4:2). Встреча проходила в столичных «Лужниках». Килиан Мбаппе был признан лучшим молодым игроком турнира.