Prezident qarori: O‘qituvchilarni vazifasidan tashqari yig‘ilishlarga jalb etgan rahbarlar ishdan olinadi
Prezidentning «Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi. Qaror matni «O‘zA»da e’lon qilindi.
Qarorga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilarini ularning vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari bilan bog‘liq bo‘lmagan yig‘ilishlarga va boshqa tadbirlarga jalb etish taqiqlanadi.
Shuningdek, mazkur qaror bandida davlat organlari va tashkilotlari rahbarlari, barcha darajadagi hokimlar mazkur talabni buzganligi uchun egallab turgan lavozimidan ozod etishgacha bo‘lgan shaxsiy javobgarligi to‘g‘risida qat’iy ogohlantirilishi qayd etilgan.

Постановление Президента: Руководители привлекающие преподавателей к мероприятиям не связанным с их задачами будут освобождены от должности
Как мы сообщали ранее Президент подписал постановление «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах».
Согласно постановлению, запрещается привлечение профессоров и преподавателей высших образовательных учреждений к собраниям и другим мероприятиям, не связанным с их задачами и направлениями деятельности.
Предупреждается, что руководители государственных органов и организаций, хокимы всех уровней будут привлечены к персональной ответственности за нарушение данного требования, вплоть до освобождения от занимаемой должности.