O‘qishga kirish uchun minimal o‘tish ballari oshirildi
O‘qishga kirish uchun minimal o‘tish bali 2 bosqichda: sog‘liqni saqlash, huquq, biznes va boshqaruv yo‘nalishlari uchun – 94,5 ball, boshqa yo‘nalishlar uchun – 75,6 ball etib belgilanadi (amalda barcha yo‘nalishlar uchun – 56,7 ball).
Shuningdek, davlat granti talabalar uchun ta’lim granti va ijtimoiy-rag‘batlantiruvchi grant shaklida ajratiladi.
➖ ta’lim granti – talabalarga bir o‘quv yili uchun ajratiladi hamda 1-kursda o‘qishga kirish natijalari bo‘yicha, 2-kursdan boshlab reyting ko‘rsatkichlari bo‘yicha eng yuqori ball to‘plagan talabalarga ajratiladi;
➖ ijtimoiy-rag‘batlantiruvchi grant – maqsadli qabul va imtiyoz asosida qabul qilingan talabalarga butun o‘qish davri uchun beriladi;
➖ ta’lim granti asosida tahsil olgan talabalarning o‘qishni tugatgandan so‘ng 3 yil ishlab berish majburiyati bekor qilinadi.

В Узбекистане повышается минимальный проходной балл для поступления в вузы
Министерство высшего образования, науки и инноваций анонсировало изменение минимального проходного балла при поступлении в вузы. Об этом сообщает УзА.
Так, минимальный проходной балл по направлениям здравоохранение, право, бизнес и менеджмент будет установлен на уровне 94,5 балла. По другим направлениям – 75,6 балла (ранее минимальный проходной балл - 56,7 балла).
Студентам будут предоставляться образовательный и социально-стимулирующий гранты:
• образовательный грант — выделяется на один учебный год студентам, набравшим наивысшие баллы по результатам зачисления на первый курс и по рейтинговым показателям (начиная со второго курса);
• социально-стимулирующий грант — выделяется на весь период обучения студентам, принятым на основе целевого приема и льгот.