Prezidentning O‘zbekiston yoshlari bilan uchrashuvida ta’kidlanishicha, yoshlarning oliygohga kirish ko‘rsatkichi bo‘yicha Surxondaryo bir yil ichida 11-o‘rindan 4-o‘ringa ko‘tarilib, katta sakrash qildi. Jizzax va Sirdaryo ham yaxshi natija ko‘rsatmoqda.
Ikki yil oldin xalqaro fan olimpiadalarida 7 ta hududdan 45 nafar o‘quvchi sovrin olgan bo‘lsa, o‘tgan 6 oyda ularning safiga Jizzax, Andijon, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Xorazm, Toshkent viloyatlari o‘quvchilari ham qo‘shilib, jami 166 ta medal qo‘lga kiritildi.
«Bir million dasturchi» loyihasi doirasida 325 ming yoshlar o‘qitildi. Ayniqsa, Xorazm, Qashqadaryo va Samarqand yoshlari ITdan katta daromad topishni o‘rganib oldi.
Boshqa bir misol: o‘tgan yili 150 mingdan ziyod yoshlarimiz xalqaro til sertifikatlari oldi, bu 2023-yilga nisbatan 2 baravar ko‘p.
Xorijiy tillarni mukammal bilish bo‘yicha Toshkent shahri, Farg‘ona, Namangan, Buxoro va Samarqand yoshlari ancha ilgarilab ketdi.

Как сообщалось на встрече президента Шавката Мирзиёева с молодежью, по показателю поступления молодежи в вузы Сурхандарьинская область за год поднялась с 11-го на 4-е место, сделав большой рывок. Джизакская и Сырдарьинская области также показывают хорошие результаты.
Если два года назад 45 учеников из 7 регионов стали призёрами международных олимпиад, то за последние 6 месяцев к ним присоединились учащиеся из Джизакской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Хорезмской областей и Ташкентской области — всего было завоёвано 166 медалей.
В рамках проекта «Один миллион программистов» прошли обучение 325 тысяч молодых людей. Особенно молодёжь из Хорезма, Кашкадарьи и Самарканда научилась зарабатывать большие доходы в сфере IT.
Ещё один пример: в прошлом году более 150 тысяч наших молодых граждан получили международные языковые сертификаты, что в 2 раза больше по сравнению с 2023 годом. По уровню владения иностранными языками особенно продвинулись молодёжь Ташкента, Ферганы, Намангана, Бухары и Самарканда.