Elon Mask «Twitter»dagi akkauntini o‘chirdi
«SpaceX» hamda «Tesla» kompaniyalari rahbari Elon Mask «Twitter»dagi o‘z akkauntini o‘chirganini ma’lum qildi. Bu haqda «RIA Novosti» xabar berdi.
«Hozirgina «Twitter»dagi akkauntimni o‘chirdim», — deb yozdi Mask «Twitter»da.
«O‘chirish xabari»dan so‘ng Maskning «Twitter»dagi nomi «Daddy DotCom» bo‘lib qoldi. «SpaceX» rahbarining sahifasi hozircha foydalanuvchilar uchun ochiq turibdi.
Mask tvitlari bilan ko‘pincha boshog‘riqlarga sabab bo‘lib kelgan. Masalan, Qimmatbaho qog‘ozlar va birjalar komissiyasi (AQSh) muvofiqlashtiruvchi bilan oldindan kelishmasdan turib kompaniya haqidagi muhim ma’lumotlarni «Twitter»da chiqarib yuborgani uchun  Mask bilan sudlashgandi.
Mask 2018-yili «Tesla» direktorlar kengashi raisligidan ketkaziladi. Chunki u birjada xususiy investorlar orqali kompaniya aksiyalarini sotib olganini «Twitter»da ma’lum qilganidan keyin kompaniya aksiyalari qiymati keskin oshib ketgandi. Shundan so‘ng firib berishda ayblanish xavfi ostida qolgan Elon Mask kompaniyadagi ikkita yirik lavozimning birini tark etgan, ko‘p millionli jarima to‘lagan, aksiyalar qiymatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan tvitlarni oshkor qilishdan avval muvofiqlashtiruvchiga ko‘rsatib olish majburiyatini bo‘yniga olgandi.

Маск объявил об удалении своего Twitter‐аккаунта
Основатель компании Space X Илон Маск опубликовал на своей странице в Twitter запись, что он удалил свой аккаунт. После этого имя страницы сменилось на Daddy DotCom.
Система Twitter позволяет лишь отключить учетную запись через настройки. После этого на странице не будут отображаться сообщения и имя пользователя. Однако страница Маска пока остается в свободном доступе.
После отключения пользователь может в течении 30 дней восстановить свой аккаунт.
Сообщения Маска в Twitter уже приводили его к многомиллионным штрафам и даже отстранению от работы в его же компании. В августе прошлого года после того, как Маск написал о готовности выкупить акции своей компании Tesla за 420 долларов, стоимость его ценных бумаг на бирже резко взлетела вверх. Это не осталось без внимания регулятора.
Комиссия по ценным бумагам обвинила предпринимателя в предоставлении ложной информации и манипулировании рынком. Против него завели дело, заставили покинуть руководство совета директоров и оштрафовали на 20 миллионов долларов.
Маск пообещал согласовывать каждый свой твит со специально представленными ему людьми, чтобы больше не навредить своей компании.