Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni sog‘liqni saqlash, ta’lim, transport va kosmos sohalarida sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining oktyabr oyida qabul qilingan “Sun’iy intellekt texnologiyalarini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni va “Sun’iy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori bilan yurtimizda bu borada zarur infratuzilma barpo etish hamda kadrlar tayyorlash uchun barcha sharoitlar yaratildi.
Jumladan, 2030y-ilgacha strategiya tasdiqlanib, Raqamli texnologiyalar vazirligi huzurida tegishli markaz ochildi. Sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish uchun zarur hisoblash infratuzilmasi barpo qilinmoqda. Jumladan, AQShning “Nvidia” kompaniyasi bilan hamkorlikda super kompyuter klasterini ishga tushirish loyihasi amalga oshirilmoqda. Tibbiyot sohasida sun’iy intellekt bo‘yicha 5 ta loyiha joriy qilinmoqda. Xususan, insult, ko‘krak saratonini sun’iy intellekt yordamida aniqlash orqali diagnostika vaqti 80 foizga tejalib, hayot uchun xavfli holatlar barvaqt aniqlanmoqda.
Prezidentimiz bu yetarli emasligi, sun’iy intellekt yordamidagi diagnostikani ishlatish mumkin bo‘lgan kasalliklar turini yanada kengaytirish zarurligini qayd etdi.
Shu munosabat bilan xorijiy hamkorlar bilan birgalikda respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarida jigar, o‘pka va prostata bezi saratoni, infarkt va murakkab suyak sinishlarini diagnostika qilishda tibbiy suratlarni sun’iy intellekt yordamida tahlil qilish tizimlarini joriy etish rejalashtirilgan.
Kelgusi o‘quv yilidan maktab, texnikum va oliygohlarda o‘quvchi va talabalarga sun’iy intellektni o‘qitish boshlanadi. Buning uchun informatika o‘qituvchilari tayyorlanmoqda. Lekin faqat ularni emas, butun maktab jamoasini sun’iy intellektdan foydalanishga o‘rgatib, o‘qituvchilarning yuklamasini kamaytirish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Shunda o‘qituvchida o‘z ustida ishlashga ko‘proq vaqt qoladi, deya ta’kidlandi yig‘ilishda.
Taqdimotda bu boradagi yangi yondashuvlar ko‘rib chiqildi.
Jumladan, maktab ta’limi uchun sun’iy intellektga asoslangan platformani joriy qilish taklif qilindi. Bunda o‘qituvchining virtual yordamchisi ishlab chiqiladi va platformaga integratsiya qilinadi. Ushbu yechim o‘qituvchilarga mavzuga doir ma’ruza matnlari, taqdimotlar, testlar, dars rejalarini tuzish, imtihon jarayonlarini nazorat qilishda ko‘maklashadi.
Yig‘ilishda hokimlarning raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt bo‘yicha maslahatchilarining malakasini oshirish dasturi haqida axborot berildi.
Transport sohasida ham sun’iy intellekt loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Jumladan, sun’iy intellekt yordamida yo‘llardagi qoidabuzarliklarni avtomatik aniqlash, vagonlar texnik holatini monitoring qilish orqali temir yo‘lda avariyalar xavfini kamaytirish bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi.
Bundan tashqari, kosmik texnologiyalar bo‘yicha yangi tashabbuslar ishlab chiqilgan. “Samarqand-2028” sun’iy yo‘ldoshini ishlab chiqish ishlarining borishi ko‘rib chiqildi. Yerni masofaviy zondlashga mo‘ljallangan mazkur yo‘ldosh uchun sun’iy intellekt moduli ishlab chiqiladi. Yo‘ldosh olgan suratlarni havo sifatini birlamchi baholash, qishloq xo‘jaligi ekinlari va o‘rmonlarni monitoring qilishda qo‘llash mumkin bo‘ladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе по внедрению технологий искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования, транспорта и космической отрасли.
Принятые в октябре Указ Президента “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию технологий искусственного интеллекта” и постановление “Об утверждении Стратегии развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года” создали в нашей стране все условия для развития необходимой инфраструктуры и подготовки профильных кадров.
В частности, утверждена стратегия до 2030 года и открыт профильный центр при Министерстве цифровых технологий. Создается необходимая вычислительная инфраструктура для использования технологий искусственного интеллекта. В частности, реализуется проект по запуску суперкомпьютерного кластера в сотрудничестве с американской компанией “Nvidia”.
В сфере медицины реализуются 5 проектов по искусственному интеллекту. В частности, при использовании ИИ для выявления инсульта и рака молочной железы время диагностики сокращается на 80 процентов, что способствует обнаружению угрожающих жизни состояний на ранней стадии.
Президент указал на необходимость расширения перечня заболеваний, которые можно диагностировать с помощью искусственного интеллекта.
В этой связи в республиканских специализированных медицинских центрах в сотрудничестве с зарубежными партнерами запланировано внедрение систем анализа медицинских изображений с использованием ИИ для диагностики рака печени, легких и предстательной железы, а также инфаркта и сложных переломов костей.
Со следующего учебного года в школах, техникумах и университетах начнутся программы по искусственному интеллекту. Для этого готовятся преподаватели информатики. Отмечено, что необходимо обучать использованию ИИ не только педагогов компьютерных дисциплин, но и весь школьный коллектив, чтобы снизить нагрузку на учителей. Освободившееся время позволит им больше работать над собой.
На презентации рассмотрены новые подходы в этой области.
В частности, предложено внедрить платформу на основе искусственного интеллекта для школьного образования. В рамках нее будет разработан и интегрирован виртуальный помощник учителя. Это решение будет помогать педагогам в составлении лекционных материалов, презентаций, тестов, планов уроков, а также в контроле за экзаменационным процессом.
На совещании также представлена информация о программе повышения квалификации советников хокимов по цифровым технологиям и искусственному интеллекту.
Реализация проектов в области искусственного интеллекта планируется также в сфере транспорта. В частности, представлены предложения по автоматическому выявлению нарушений правил дорожного движения и снижению риска железнодорожных происшествий за счет мониторинга технического состояния вагонов с использованием ИИ.
Кроме того, разработаны новые инициативы в области космических технологий. Было рассмотрено продвижение работ по созданию искусственного спутника “Samarkand-2028”. Для этого космического аппарата, предназначенного для дистанционного зондирования Земли, разрабатывается модуль искусственного интеллекта. Полученные спутниковые изображения можно будет использовать для первичной оценки качества воздуха, мониторинга сельскохозяйственных культур и лесов.
В завершение презентации глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по ускорению реализации рассмотренных проектов, а также по расширению использования технологий искусственного интеллекта в отраслях экономики и социальной сфере.