Toshkent, 20-avgust. Ucell Toshkent metropoliteni bilan yaqin hamkorlikda va Huawei Uzbekistan bilan birgalikda shahar telekommunikatsiya infratuzilmasidagi eng murakkab va ahamiyatli loyihalardan birini yakunladi — Toshkent metropoliteni tunnellari va bekatlarida barqaror mobil aloqani ta’minladi.
Markaziy Osiyo metropolitenida birinchi marta eng so‘nggi avlod — bekatlarda 5G va tunnellarda 4,5G uzluksiz yuqori tezlikdagi mobil aloqa joriy etildi. Ucell kompaniyasi Chilonzor, O‘zbekiston va Yunusobod yo‘nalishlarining barcha yer osti bekatlari va tunnellarida mobil aloqa qamrovini ta’minladi. Endi yo‘lovchilar nafaqat bekatlarda, balki tunnellarda ham yuqori sifatli ovozli qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirishlari va qabul qilishlari, o‘ta yuqori sifatli videolarni tomosha qilishlari hamda o‘rtacha 142 Mbit/s tezlikda yuqori aniqlikdagi jonli efirlarni olib borishlari mumkin.
Ucell texnik direktori Sergey Melnikov:
Tunnellarda uyali aloqa ta’minotini yo‘lga qo‘yish loyihasi qanchalik qiziqarli bo‘lsa, shunchalik murakkab edi. Biz uzun yer osti yo‘laklarining o‘ziga xos xususiyatlari va ko‘rsatkichlarini hisobga oldik; tig‘iz soatlarda foydalanuvchilar soni yuqori bo‘lishini e’tiborga oldik.
Loyiha 2023-yil bahorida boshlanib, Xitoy va Osiyo-Tinch okeani mintaqasi mamlakatlarida sinab ko‘rilgan eng so‘nggi Huawei uskunalarida amalga oshirildi. Yer osti transportining o‘xshashligiga qaramay, turli mamlakatlardagi tunnellarning o‘lchamlari bir-biridan farq qiladi. Bu yerda texnik yechimlarni shunchaki nusxalash bilan cheklanib bo‘lmaydi. Ucell va Huawei mutaxassislari tunnellar ichkarisiga o‘rnatiladigan tayanch stansiyalari tuzilmalarini puxta ishlab chiqishdi.
Ular metro bir necha soatga to‘xtatiladigan tunlari ishlashardi.
100 kilometrdan ortiq optik kabel yotqizildi, bu nafaqat Ucell tarmog‘ining ishlashini ta’minlash, balki metropolitenning texnik aloqasini ham yaxshilash imkonini berdi. Bundan tashqari, 150 kilometrdan ziyod elektr kabellari o‘rnatildi hamda 3G, 4,5G va 5G tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlovchi 200 tadan ortiq radio uzatkichlar joylashtirildi.
Natijada, metroda aloqa tarmog‘i barqaror ishlayapti: butun safar davomida video ko‘rish, rasmlar yuborish va onlayn muloqot qilish imkoniyati mavjud.
Tan Syaosyan, Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktori:
«O‘zbekistonda 5G tarmoqlarining rivojlanishi iqtisodiy o‘sishning, texnologik innovatsiyalarni joriy etishning va aholi turmush sifatini yaxshilashning asosiy harakatlantiruvchi kuchlaridan biridir. Mamlakatda beshinchi avlod tarmog‘i qamrovi hududi so‘nggi bir yil ichida sezilarli darajada kengaydi, bu esa nafaqat foydalanuvchilarga, balki transport sohasiga ham yangi tajriba va imkoniyatlar taqdim etdi. Ucell kompaniyasining metro bekatlarida 5G tizimini ishga tushirish va tunnellarni aloqa bilan qoplash loyihasi kelajakda texnologiyalarni shahar temir yo‘llarini boshqarish tizimlariga integratsiya qilish imkonini beradi, bu esa sayohatlarni yanada qulayroq, xavfsizroq va qulayroq qiladi».
Nostandart sharoitlar va uskunalarning murakkab sozlanishiga qaramay, asosiy maqsadga erishildi — O‘zbekiston aholisi va mehmonlariga hatto yer ostida ham zamonaviy texnologiyalarning afzalliklaridan foydalanish imkoniyati yaratildi.
Jaloliddin Boyqulov, Ucell kompleks yechimlar guruhi rahbari:
Metroda uzun yopiq bo‘shliqlar, signalning aks etishi va foydalanuvchilarning yuqori zichligi bilan ish ko‘ramiz. Yer osti infratuzilmasi tarmoqni loyihalashtirishga o‘ziga xos talablar qo‘yadi. Barqaror aloqani ta’minlash uchun aynan shunday sharoitlarga mo‘ljallangan uskunalar va joylashtirish sxemalarini qo‘lladik hamda yo‘nalishlarning butun uzunligi bo‘ylab bir tekis qamrovga erishdik.
Metro yo‘laklarida mobil aloqani ta’minlash bo‘yicha ishlarni yakunlash yana bir yirik loyiha bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi: texnik hamkorlarimiz bilan birgalikda va Huawei brendi ko‘magida Jennifer Lopes konsertida mobil tarmoq va internetning barqaror hamda sifatli ishlashini ta’minladik.
Abonentlar konsentratsiyasi yuqori bo‘lgan ob’yektlar uchun maxsus ishlab chiqilgan yangi avlod faol antenna modullaridan foydalangan holda texnik yechim qo‘llanildi.
«Bunyodkor» stadionida biz O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Huawei kompaniyasi Barselonadagi 2025-yilgi ko‘rgazmada namoyish etgan Triple AAU (1800+2100+2600F) ilg‘or uskunasini va Ucell Dual AAU (2600T+3600) kompaniyasi uchun moslashtirilgan yechimni o‘rnatdik. Bu konsert davomida 1341 Gigabaytdan ortiq trafikka ega bo‘lgan 7,5 mingdan ortiq Ucell abonentlariga xizmat ko‘rsatish imkonini berdi.
Shahzod Agzamov, Signalizatsiya va aloqa xizmati boshlig‘i:
Bu jarayon bir yil davom etdi. Shu vaqt ichida katta hajmdagi ishlar amalga oshirildi. Ucell bilan hamkorlikda 100 dan ortiq xodim faoliyat olib bordi. Albatta, jarayon oson bo‘lmadi: antennalarni o‘rnatish, ishlarni muvofiqlashtirish ko‘p kuch talab qildi. Yo‘lovchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida asosan tunlari, harakat to‘xtatilgan paytda ish olib borildi. Tungi smenalarda Ucell va bizning xodimlarimiz birgalikda samarali natijaga erishdi.
Sizga metropolitendan qo‘ng‘iroq qilishyapti
Metro endi foydalanuvchilarni tashqi dunyodan ajratib qo‘ymaydi — yuqori sifatli aloqa ish ritmidan chiqib ketmaslik va sayohatning istalgan vaqtida aloqada qolish imkonini beradi.
Yer osti metrosi yo‘nalishlarida aloqani ta’minlash, «Bunyodkor» stadionidagi ko‘p ming kishilik konsert kabi muhim loyihalar nafaqat texnologik yutuqlarga aylandi, balki Ucell raqamli transformatsiya, ilg‘or texnologiyalardan foydalanish va O‘zbekiston hududida jahon aloqa standartlarini joriy etish yo‘lida ishonch bilan harakatlanishda davom etayotganining isboti bo‘lib xizmat qiladi.
Ucell GSM, UMTS, LTE va 5G standartlaridagi uyali aloqa operatori bo‘lib, O‘zbekiston uyali aloqa bozorida yetakchilik qilmoqda. Kompaniya xizmatlaridan 10,5 milliondan ortiq abonent foydalanadi. So‘nggi uch yil davomida Ucell O‘zbekistonning telekommunikatsiya sohasi va raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishga 430 million dollardan ko‘proq mablag‘ sarfladi. Kompaniya ketma-ket ikkinchi yil mobil va keng polosali tarmoqlarni tahlil qilish bo‘yicha jahon yetakchisi — Ookla® kompaniyasining Speedtest Intelligence® ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda eng tezkor mobil internetga ega operator deb tan olindi. Ucell kompaniyasining vazifasi: «Oddiy, hamyonbop va ishonchli xizmatlarni taqdim etamiz — odamlar bilan va odamlar uchun ishlaymiz».

Ucell в тесном партнёрстве с Ташкентским метрополитеном и совместно с Huawei Uzbekistan завершили один из самых сложных и значимых проектов в городской телекоммуникационной инфраструктуре — обеспечили стабильную мобильную связь в тоннелях и на станциях ташкентского метрополитена.
Впервые в метрополитене Центральной Азии обеспечена непрерывная высокоскоростная мобильная связь последнего поколения — 5G на станциях и 4,5G в тоннелях. Компания Ucell обеспечила покрытие мобильной связью на всех подземных станциях и тоннелях Чиланзарской, Узбекистанской и Юнусабадской линий. Теперь пассажиры могут совершать и принимать звонки с высоким качеством голоса не только на станциях, но и в тоннелях, смотреть видео в ультравысоком качестве и вести прямые трансляции высокой чёткости со средней скоростью 142 Мбит/с.
Сергей Мельников, технический директор Ucell:
Проект обеспечения сотовой связью в тоннелях был насколько интересен, настолько же и сложен. Мы учли параметры и специфику длинных подземных участков; приняли во внимание высокую плотность пользователей в часы пик.
Проект был инициирован весной 2023 года и реализован на оборудовании Huawei последнего поколения, проверенном в Китае и странах Азиатско-Тихоокеанского региона. При всей схожести подземного транспорта диаметры тоннелей в разных странах отличаются. Просто копированием технических решений тут не обойтись. Специалисты Ucell и Huawei тщательно разработали конструкции базовых станций, размещённых в глубине тоннелей.
Работали ночами, когда метро на несколько часов останавливало движение.
Было проложено более 100 км оптического кабеля, что позволило не только обеспечить работу сети Ucell, но и улучшить техническую связь метрополитена. Также смонтировано более 150 км электрического кабеля и установлено свыше 200 радиопередатчиков, поддерживающих 3G, 4,5G и 5G.
В результате сеть в метро работает стабильно: можно смотреть видео, отправлять фотографии и вести переписку онлайн на всём маршруте поездки.
Тан Сяосян, Генеральный директор Huawei в Узбекистане:
«Развитие сетей 5G в Узбекистане является одним из ключевых драйверов экономического роста, внедрения технологических инноваций и улучшения качества жизни населения. Зона покрытия сетью пятого поколения в стране значительно увеличилась за последний год, предоставив новый опыт и возможности не только для пользователей, но и для транспортного сектора. Проект компании Ucell по запуску 5G на станциях метрополитена, а также покрытие связью тоннелей, позволит в будущем интегрировать технологии в системы управления городскими железными дорогами, делая поездки более удобными, безопасными и комфортными».
Несмотря на нестандартные условия и сложную настройку оборудования, удалось достичь главной цели — дать жителям и гостям Узбекистана возможность пользоваться преимуществами современных технологий даже под землёй».
Жалолиддин Бойкулов, Руководитель группы комплексных решений Ucell:
В метро мы имеем дело с длинными замкнутыми пространствами, отражением сигнала и высокой плотностью пользователей. Подземная инфраструктура предъявляет особые требования к проектированию сети. Для обеспечения стабильной связи мы использовали оборудование и схемы размещения, рассчитанные именно на такие условия, и добились равномерного покрытия по всей протяжённости маршрутов.
Завершение работ по обеспечению мобильной связи в перегонах метро совпало по времени с другим крупным проектом: совместно с техническими партнёрами и при поддержке бренда Huawei мы обеспечили стабильную и качественную работу мобильной сети и интернета на концерте Jennifer Lopez.
Было применено техническое решение с использованием активных антенных модулей нового поколения: оборудования, разработанного специально для объектов с высокой концентрацией абонентов.
На стадионе "Бунёдкор" мы, первыми в Узбекистане, смонтировали передовое оборудование Triple AAU (1800+2100+2600F), которое Компания Huawei демонстрировала на выставке в Барселоне 2025 и кастомизированное решение для компании Ucell Dual AAU (2600T+3600). Это позволило обслужить свыше 7,5 тысяч абонентов Ucell, которые во время концерта прокачали свыше 1341 Гигабайт трафика.
Шахзод Агзамов, руководитель службы сигнализации и связи:
Этот процесс длился год. За это время был проделан большой объём работ. Более 100 сотрудников работали совместно с Ucell. Конечно, процесс был непростым: установка антенн и координация работ требовали больших усилий. Для удобства пассажиров работы велись преимущественно ночью, когда движение транспорта было остановлено. В ночные смены Ucell и наши сотрудники совместно добились эффективных результатов.
Вам звонят из метрополитена
Метро больше не изолирует пользователей от внешнего мира — связь высокого качества позволяет не выпадать из рабочего ритма и оставаться на связи в любой момент поездки.
Такие значимые проекты, как обеспечение связью в перегонах подземного метрополитена, многотысячного концерта на стадионе «Бунёдкор» стали не только технологическими прорывами, но и служат доказательством того, что Ucell продолжает уверенно двигаться в направлении цифровой трансформации, использования передовых технологий и внедрения мировых стандартов связи на территории Узбекистана.
Ucell — оператор сотовой связи стандартов GSM, UMTS, LTE и 5G, лидер на рынке сотовой связи Узбекистана. Услугами компании пользуется более 10,5 млн абонентов. За последние три года Ucell инвестировал в развитие телекоммуникационной отрасли и цифровой экономики Узбекистана свыше 430 миллионов долларов. Компания второй год подряд признаётся оператором с самым быстрым мобильным интернетом в Узбекистане, согласно данным Speedtest Intelligence® от Ookla® — мирового лидера в области анализа мобильных и широкополосных сетей. Миссия компании Ucell: «Предоставляем простые, доступные и надёжные сервисы – работаем с людьми и для людей».