Bloomberg nashri manbalarga tayanib xabar berishicha, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari Vashington tomonidan ko‘rsatilishi mumkin bo‘lgan harbiy yordam keskin kamayishiga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Rejada strategik bombardimonchi samolyotlar sonini 30 foizga qisqartirish, razvedka va zarba beruvchi dronlarning 75–100 foizini, harbiy-dengiz kuchlari kemalarining esa 50 foizini kamaytirish nazarda tutilgan. Shuningdek, qiruvchi samolyotlar soni ham uchdan bir qismga qisqartirilishi mumkin.
Nashrning yozishicha, Yevropa davlatlari hozir AQShning to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy ko‘magisiz qit’a mudofaasini qanday ta’minlash mumkinligini muhokama qilmoqda.
Bu masala juma kuni bo‘lib o‘tgan «Yevropa beshligi» mamlakatlari mudofaa vazirlarining yig‘ilishida ham ko‘rib chiqilgan. Unda asosiy e’tibor AQSh tomonidan ajratiladigan resurslar qisqargan taqdirda mavjud qurol-yarog‘ va texnikalar yordamida bir xil harbiy maqsadlarga erishish imkoniyatlariga qaratilgan.

Bloomberg: Европа готовится к сокращению помощи США на случай войны
Европейские союзники США по НАТО готовятся к резкому сокращению «военных ресурсов», которые Вашингтон мог бы направить им в помощь во время войны или кризиса.
Об этом пишет агентство Bloomberg со ссылкой на собственные источники. По их словам, речь идет, в том числе, и о военной технике, которую европейцам нечем заменить.
Один из собеседников издания уточнил, что предусматривается уменьшение на 30% стратегических бомбардировщиков, на 75−100% разведывательных и ударных беспилотников, а так же на 50% военно-морских судов. Так же будет сокращена треть истребителей.
«По данным источников, европейцы сейчас рассматривают вопрос о том, как континент мог бы вести войну без поддержки США. Эта тема обсуждалась на встрече министров обороны стран „европейской пятерки“ в пятницу, где основное внимание было уделено тому, как достичь тех же военных целей с использованием оставшегося вооружения и техники», — говорится в материале.