Sirli monolitni endi Boliviyada topishdi
Janubiy Amerikaning Boliviya mamlakati hududida ilgari bir nechta mamlakatlarda paydo bo‘lganga o‘xshash monolitni topishdi.
Santa-Krus departamentining Samaypata munitsipaliteti hokimiyati xabar berishicha, ushbu topilma balandligi uch metr, to‘rt qirrali metall tuzilmaga ega. Uning har bir tomonida turli tillarda yozuvlar qoldirilgan. Yozuvlarda nima deyishmoqchi bo‘lishgan, ularni kimlar qoldirgan — mutaxassislar shuni aniqlash uchun bosh qotirishyapti.
Eslatib o‘tamiz, ilgari bu kabi sirli monolitlar AQSh, Germaniya, Niderlandiya, Buyuk Britaniya va Ruminiya hududlarida topilgandi. Ispaniyada ham monolitni topishgan, biroq u yerga qulab tushgan.

Загадочный монолит: теперь в Боливии
На территории Боливии обнаружен еще один таинственный монолит, аналогичный тем, что ранее были найдены в ряде стран.
Как сообщило правительство муниципалитета Самайпата департамента Санта-Крус, найденный артефакт представляет собой трехметровую четырехгранную металлическую структуру. На каждой из его сторон нанесены надписи на разных языках. В настоящее время они изучаются, специалисты пытаются определить, какое сообщение они содержат и кем могли быть сделаны, передает РИА Новости.
Как сообщалось, ранее несколько подобных сверкающих монолитов были обнаружены в Германии, Нидерландах, США, Румынии, Великобритании. Такой же предмет был найден в Испании, но там монолит уже упал.